Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: Irak’ın istikrara kavuşması için istekliyiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, Suudi hükümetinin Irak’ın istikrarı, iki ülke halkının menfaati olan tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hakkında istekli olduklarını söyledi.

Muhammed Bin Selman, Irak Petrol Bakanı Cabbar El Luaybi ile dün akşam Cidde’de bir araya geldi. Iraklı Bakan, Veliaht Prens’e liderlerin ve Irak halkının selamını iletti. Bakan, Irak hükümetinin Suudi Arabistan’ın daha fazla ilerlemesini ve refaha ulaşmasını temenni ettiğini söyledi. Muhammed Bin Salman ise Suudi liderlerin, Irak hükümetini ve halkını selamladığını söyledi.

Toplantı sırasında, ikili ilişkiler ve genel olarak ekonomi ve enerji alanlarındaki konular konuşuldu. Ayrıca, iki ülke arasında direk uçuşların olması, ticareti teşvik etmek ve yatırımlar gibi özel ortak fırsatlar değerlendirildi. İki ülkenin petrol üretiminin azaltılması konusundaki sözleşmeye uyacağını ve buna sözleşmenin hedefi olan piyasaların dengelenmesine kadar da devam edeceklerini vurguladılar.

Toplantıya Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid El-Falih, Arap Körfez İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tamer el-Sabhan ve Irak Petrol Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyet katıldı.