Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Sisi ile projeleri inceledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, bugün, Mısır’ın İsmailiye kentindeki ulusal projeleri denetlemek üzere bir ziyaret gerçekleştirdi.

Süveyş Kanalı Kurumu Başkanı ve Süveyş İktisadi Bölgesi Kurumu Genel Başkanı Mohab Mamish, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Süveyş eksenli projelerin Mısır’ı dünyanın önde gelen ticari ve lojistik merkezi haline getireceğini söyledi.

“Süveyş, Mısır’ın tarihini temsil ediyor”

Mamish, Sisi ve Veliaht Prens’in İsmailiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret için düzenlenen tören öncesi yaptığı açıklamada, iki lidere ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunarak, “Süveyş, Mısır’ın tarihini, medeniyetini ve geleceğini temsil ediyor. Bu bölge Mısırlılara sadece kendileri için değil tüm dünyaya örneklik teşkil eden bir hayat oluşturma imkanı vermiştir” dedi.

100 bin Mısırlı görev başında hayatını kaybetti

Süveyş kanalı için kazıların başladığı dönemden açılışının gerçekleştirildiği 1869 yılına kadar kanaldaki çalışmalara bir milyon Mısırlının katıldığına işaret eden Mamish, kanal çalışmaları boyunca yaklaşık 100 bin Mısırlının da görev başında hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

“Bir el inşa eder, bir el silah taşır”

Öte yandan, Mısır Devlet Televizyonu’na, konuya ilişkin bir açıklama yapan Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Bassam Radi, “Süveyş kanalında yeni ulusal projelerin hayata geçirilmesinin Sina Yarımadası’nda devam eden terörle mücadele operasyonuyla aynı döneme denk gelmesinin Mısır Silahlı Kuvvetleri ve siyasi liderlerinin “Bir el inşa eder, bir el silah taşır” sloganını yansıttığını dile getirdi.

Veliaht Prens, ilk yurt dışı ziyaretini Mısır’a yaptı

Suudi Arabistan ve Mısır arasındaki kökü geçmişe dayanan stratejik ilişkilere de değinen Radi, “Mısır, Veliaht Prens’in gerçekleştirdiği yurtdışı ziyaretinin ilk durağı oldu. Bu durum, iki ülke arasındaki koordineli çalışma ve işbirliğini ortaya koymakla birlikte, Arap ve İslam aleminde tam dayanışmaya giden yolun Kahire ve Riyad’dan geçtiğini de gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Yatırımların detayını yakında açıklayacağız”

Suudi Arabistan’ın Mısır’daki yatırımlarına da değinen Radi sözlerini şöyle sürdürdü; “Suudi Arabistan Krallığı, Arap ülkeleri arasında Mısır’a yatırım yapan ülkelerin başında gelmektedir. Yatırımların artırılması konusunda Suudi Arabistan tarafıyla görüşmelerimizi bitirdik. Bu görüşmelerin sonuçlarını yakında detaylı olarak kamuoyuna açıklayacağız.”