Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Filistin Devlet Bakanı Mahmud Abbas ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz, çarşamba günü Riyad’da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Taraflar Filistin topraklarındaki son gelişmeleri görüştü. Etkin çözüm yollarını yoğunlaştırarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devletin kurulması ile kardeş Filistin halkının meşru haklarının garanti altına alınması vurgulandı.

Suud tarafından toplantıya Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr ve Genel İstihbarat Başkanı Halid bin Ali el Humeydan katıldı.

Filistin tarafından ise toplantıya Sivil İşler Makamı başkanı Hüseyin Şeyh, Genel İstihbarat Servisi Başkanı Macid el-Ferec, Filistin’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi Basim Abdullah el Ağa katıldı.

Veliaht Prens, ülkesinin ve koalisyon ülkelerinin Yemen’in güvenliği ve istikrarı, halkının ve komşu ülkelerin güvenliği konusundaki çabalarını yineledi. Yemen halkına tüm insani yardımların sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Bu kararlar Veliaht Prens’in İngiltere Başbakanı Theresa May ile çarşamba günü geç saatlerde yaptığı telefon görüşmesinin ardından geldi. Konuşma sırasında May İngiltere’nin, insani yardımların Yemen halkına ulaşmasını sağlamak için Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonunun limanları yeniden açmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. May ayrıca, silahların ve füzelerin Yemen’e sokulmasının komşu ülkelerin ve bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiğini bu yüzden denetim prosedürlerinin sürdürmesi gereğini vurguladı.