Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: İran nükleer bomba geliştirirse biz de yaparız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, CBS televizyonuna verdiği bir röportajda, İran’ın nükleer bomba geliştirmesi durumunda ülkesinin de en kısa zamanda nükleer bomba geliştireceğini söyledi.

Veliaht Prens röportajda, “Suudi Arabistan herhangi bir nükleer bombaya sahip olmak istemiyor. Ancak hiç şüphesiz, İran nükleer silah geliştirirse biz de en hızlı şekilde geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“İran ordusu İslam dünyasında ilk 5 içinde değil”

Tahran’ın ülkesi için bir rakip olmadığının altını çizen Veliaht Prens Muhammed bin Selman, İran ordusunun İslam dünyasındaki en güçlü ilk 5 ordu arasında yer almadığını dile getirdi.

Suudi ekonomisinin İran ekonomisinden daha güçlü olduğunu söyleyen Veliaht Prens, İran’ın Suudi Arabistan ekonomisine erişemeyecek kadar uzakta olduğunu vurguladı.

“Ortadoğu’da aynı olayların yaşanmasını istemiyorum”

Veliaht Prens, İran dini lideri Ali Hamaney’i ‘Ortadoğu’daki yeni Hitler’ olarak tanımlaması ile ilgili gelen bir soruya, “Genişlemek istiyor. Hitler’in o zaman sınırlarını genişletmek istediği gibi, Hamaney de Ortadoğu’da kendi projesini yaratmak istiyor. O dönemde, Avrupa ve dünyada birçok ülke, Hitler’in ne kadar tehlikeli olduğunu fark etmedi. Ortadoğu’da aynı olayların yaşanmasını istemiyorum” diye cevap verdi.

Muhammed bin Selman, röportaj esnasında, Yemen’deki savaş, ABD ile ilişkiler ve ülkesindeki yolsuzlukla mücadele operasyonu hakkında da değerlendirmelerde bulundu.