Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın ABD ziyareti bugün başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın düzenleyeceği resmi ziyaret kapsamında bu akşam saatlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne varması bekleniyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre Suudi Veliaht Prensi’nin ziyareti, New York, Boston, Los Angeles ve San Francisco gibi önemli şehirleri de kapsayacak. Yapılan açıklamalar ABD’nin 4 eyaletini kapsayan ziyaretin 18 gün süreceği yönünde.

Veliaht Prens’in ziyaretin ilk ayağında Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ve üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunacağı bildirildi. Suudi kanadında Bin Selman’a eşlik edecek heyette Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Halid bin Selman ve üst düzey yetkililerin de yer alacağı; ABD heyetinde ise Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster ve diğer üst düzey ABD’li yetkililerin yer alacağı bildirildi. Bin Selman onuruna Beyaz Saray’da sadece ABD Başkanı’nın ailesi ve yakın dostlarının ağırlandığı aile mutfağında öğle yemeği verilecek.

Veliaht Prens ve Trump arasında gerçekleşecek görüşmede İran’ın bölgeye müdahaleleri ve yaptığı faaliyetlere karşı nasıl mücadele edileceği, İran’ın nükleer silah konusundaki ‘hırsı’ karşısında alınacak tedbirler, 7 yıl süren Suriye krizi ve ek olarak Filistin-İsrail Barış görüşmelerinde ABD’nin hazırladığı dosyanın detaylarına dair fikir alışverişinde bulunulacak. Görüşmelerde Washington-Riyad arasında ekonomi, askeri ve güvenlik alanlarındaki işbirliğin de kapsamlı olarak gündeme gelmesi bekleniyor. ABD’nin Suudi Arabistan eski Büyükelçisi Robert Jordan’ın da yer alması beklenen Trump-Bin Selman görüşmesinde ikilinin İran’ın nükleer programı üzerinde yoğunlaşması bekleniyor.

Muhammed bin Selman’ın ABD temasları kapsamında Pentagon yetkililerinin yanı sıra Amerikan Kongresi’nde Cumhuriyet ve Demokrat parti üst kadrosuyla da bir araya gelmesi öngörülüyor. Veliaht Prens’in ziyaretin ikinci durağı için New York’a geçmesi, burada Wall Street ve uluslararası kuruluşların önde gelen yatırımcıları ile toplantılar düzenlenmesi bekleniyor.

Petrol şirketleriyle yapacağı görüşmelerde Amerikan yatırımlarını ülkesine çekmeyi hedefleyen Bin Selman’ın Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projesi doğrultusunda ülke ekonomisini çeşitlendirme adına yapılacak reformlar için film endüstrisi de dahil olmak üzere Apple ve Google gibi uluslararası dev şirketlerin CEO’larıyla bir araya geleceği belirtildi.

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Suudi siyasi analist Fahd Nazir, Bin Selman’ın ABD’de kalacağı sürenin uzunluğuna dikkat çekerek bunun iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin göstergesi olduğunu belirtti. Nazir, Trump’ın Veliaht Prens’i karşılamasında protokol dışına çıkacak olmasını ABD yönetiminin Bin Selman şahsında ülkesinin İslam ve Arap ülkelerinde oynadığı merkezi role verdiği kıymetin bir ifadesi olduğu görüşünde.

Şarku’l Avsat’a konuşan Nazir ziyarete ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Kral Selman yönetime geçtiğinde ilk ziyaret ettiği ülkenin ABD olması elbette tesadüf değildi. Zira bu ziyaret iki ülke arasındaki tarihi ve köklü ilişkilerin bir yansımasıydı. Aynı şekilde Trump’ın da yönetim koltuğuna oturmasından sonra ilk olarak Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi iki taraf arasındaki köklü ilişkilerin bir göstergesiydi. ABD-Suudi Arabistan arasındaki uzun vadeli ilişkiler birçok alanda çeşitlenerek sürüyor. Suudi Arabistan’ın çeşitli işbirliklerinden ötürü ABD ile olan ilişkilerini stratejik yönden çok önemli gördüğünden şüphe yok. Bence ABD, dünya enerji piyasasının yanı sıra Arap ve İslam aleminde Suudi Arabistan’ın oynadığı önemli rolün farkında.”

George Washington Üniversitesi’nde siyasal araştırmalar yapan Amy Lahi, ziyarete ilişkin değerlendirmesinde iki yönetim arasında görüşülecek maddelerin en önemlisinin İran’ın nükleer programı olacağını düşünüyor. Lahi’ye göre İran’ın bölgede istikrarı sarsan faaliyetlerine karşı iki taraf birlik olma konusunda aynı bakış açısına sahip.

Lahi, 40 yıldır süren kaosu yayma ve silahlı örgütleri finanse etme çalışmalarının son bulması adına iki tarafın da nükleer anlaşmanın sonlandırılması yerine ‘düzeltilmesi’ taraftarı olduğu düşüncesinde. Lahi, hedeflenenin sadece nükleer programın sınırlandırılması değil İran’ın bölgede kaosu yayma projelerine de son verilmesi olduğunu belirtiyor.