Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: Suudi Arabistan aşırılık yanlısı düşüncenin en büyük kurbanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Amerikan Time dergisine verdiği röportajda, Suudi Arabistan aşırılık yanlısı herhangi bir düşünce yaymadığını ve ülkesinin bu tür düşüncenin en büyük kurbanı olduğunu söyledi.

Veliaht Prens Time dergisi muhabirinin, “Radikalizm sorununun etkilerini tersine çevirmek için ne yapılabilir? Krallık içerisinde ne yapmaya çalıştığınızı anlıyorum. Peki ya dışarısı?” sorusuna şöyle cevap verdi;

“Evet, her şeyden önce Suudi Arabistan aşırılık yanlısı herhangi bir düşünce yaymıyor. Suudi Arabistan bu tür düşüncenin en büyük kurbanıdır. Ben Usame bin Ladin ya da başka herhangi bir terörist veya radikalist olsam bana özel bu düşüncemi yaymak ve asker toplamak isterdim. Peki, asker toplamaya nereden başlayacağım? Asker toplamak ve bu ideolojiyi yaymak için Fas’a mı gideceğim yoksa Malezya’ya mı? Elbette ki hayır. Eğer ideolojimi yaymak istiyorsam Suudi Arabistan’a giderim. Yani Müslümanların kıblesine; Mescid-i Haram’ı bağrında taşıyan ülkeye gitmem gerekir. Çünkü ben bu düşünceyi orada yayarsam her yere ulaşacaktır. 1979 yılından sonra olan budur.

“Usame bin Ladin’in tutuklanmasını talep ettik”

Veliaht Prens ayrıca, “Tüm bu aşırılık yanlısı örgütler ve teröristler, insanlarımızın çoğunu askerleri haline getirmek ve ideolojilerini yaymak için ülkemizi hedef alıyor. Çünkü bunun dünyanın dört bir yanına yayılmasını istiyorlar. Olan bu ve biz bedel ödeyen ilk devletiz. Ödediğimiz bedel de çok ağır. Dünya çapındaki ilk terör saldırıları 90’larda Suudi Arabistan ve Mısır’da meydana geldi. Usame bin Ladin, 90’ların başında insanları suiistimal ediyordu. Biz de Usame bin Ladin’in tutuklanmasını talep ettik. O zaman Suudi Arabistan dışındaydı. Tutuklanması gerekiyordu. Bir The Independent muhabiri bize 1993’te Usame bin Ladin’in özgürlük savaşçısı olduğunu ve düşünce özgürlüğüne sahip olduğunu söyleyerek karşılık verdi. The Independent’taki makaleye başvurabilirsiniz” dedi.