Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens: Suudi Arabistan’da Vehhabilik yok, Sünni ve Şii Müslümanlar var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran, Müslüman Kardeşler (İhvan) ve terör gruplarını ‘şeytan üçgeni’ olarak nitelendirerek, “İslam kılıçla değil, barışla yayıldı” dedi.

“Artık İslam’ı yaymak için savaşmamıza gerek yok”

Muhammed bin Selman, Amerikan dergisi The Atlantic ile yaptığı söyleşide, “Bu şeytan üçgeni, bizlerin Müslüman olarak halifeliği tekrar kurması gerektiği fikrini aşılamaya çalışıyor. Artık İslam’ı yaymak için savaşmamıza gerek yok. Fakat bu şeytan üçgeni, Müslümanların böyle bir görevi olduğunu söyleyerek Müslümanları manipüle etmeye çalışıyor” dedi.

“El Kaide ve DEAŞ, İhvan sayesinde ortaya çıktı”

İran rejiminin, dünyayı yönetmek için geri döneceğine inandığı İmam Mehdi inancı ve Velayeti Fakih düşüncesini dünyaya yaymaya çalıştığını belirten Veliaht Prens, El Kaide ve DEAŞ gibi örgütlerin İhvan sayesinde ortaya çıktığını öne sürdü.

Veliaht Prens, İhvan’ın demokratik yolları kullanarak ‘gölge halifelikler’ kurmaya çalıştığını, El Kaide ve DEAŞ gibi örgütlerin ise her türlü zorluğu kullanarak ‘İslam’ı yaymaya çalıştığını’ söyledi.

“Vehhabilik hakkında hiçbir şey bilmiyoruz”

Son günlerde gündeme gelen Vehhabilik konusunda görüşlerini yineleyen Veliaht Prens, “Vehhabi olduğumuza inanmıyoruz. Suudi Arabistan’da yalnızca Sünni ve Şii Müslümanlar var. Vehhabilik hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Onu kimse tanımlayamaz” dedi.

“Usame bin Ladin’in yakalanmasını 11 Eylül’den önce talep ettik”

“Suudi hükümetinin aşırılıkçı gruplara finansman desteği sağladığını iddia eden herkese meydan okuyorum” diyen Muhammed bin Selman, Suudi Arabistan ve Mısır’ın terörle çok erken karşı karşıya kaldığını söyleyerek, “Terörle mücadele sürecinde çok acı çektik. Biz, Usame bin Ladin’in yakalanmasını 11 Eylül’den önce talep ettik” ifadelerini kullandı.

“Krizin gidişatı Katar’a bağlı”

Katar krizine de değinen Veliaht Prens, “Riyad, Doha’nın aramızdaki mevcut finansal sistemi kullanarak Suudilerden fon toplayıp, aşırılıkçı örgütlere vermesine müsaade etmiyor. Katar krizinin gidişatı onlara bağlı ve bunu hızlı bir şekilde anlamalarını umuyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizim sorunumuz İran rejiminin ideolojisidir”

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney hakkında da açıklamalarda bulunan Muhammed bin Selman, Riyad’ın Şii doktrini ile hiçbir sorunu olmadığı ve Suudi Arabistan’daki Şiilerin sorun yaşamaksızın normal bir hayat yaşadıklarını vurgulayarak, “Bizim sorunumuz İran rejiminin ideolojisidir ve biz onun işimize karışmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İran ekonomisinin yüzde 60’ının Devrim Muhafızları tarafından kontrol edildiğini belirten Veliaht Prens, “Nükleer anlaşmadan sağlanan ekonomik kazanç İran halkına gitmiyor” yorumunda bulundu.

Ortadoğu’daki gerginlik konusunda da değerlendirmelerde bulunan Veliaht Prens, “Ortadoğu’da olası bir savaş senaryomuz var ve burada risk alamayız. Daha sonra acı verici kararlar almaktan kaçınmak için, şu an çok ciddi kararlar almalıyız. Yemen’deki aşırılıkçılardan kurtulmak, Irak ya da Suriye’de bulunanlardan kurtulmaktan daha zor. Aşırılıkçılar, Yemen’de onlar için güvenli bir yer bulmaya çalıştı” dedi.

“Bizim dinimizde erkekler ve kadınlar arasında hiçbir fark yoktur”

Suudi Arabistan’da, 1979’dan önce daha esnek bir sosyal yaşam olduğunu dile getiren Muhammed bin Selman, “Kadınları destekliyorum, çünkü ülkemin yarısı kadınlardan oluşuyor. Bizim dinimizde erkekler ve kadınlar arasında hiçbir fark yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

Söyleşisinde Filistin konusuna da yer veren Veliaht Prens, “Filistinlilerin ve İsraillilerin adil ve eşitlikçi bir barış anlaşmasıyla kendi topraklarına sahip olma hakları olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.