Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens ve Guterres, Yemen’deki krizi görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, New York’taki BM Genel Merkezi’nde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi.

Görüşmede Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından BM’nin Yemen’e yönelik yürüttüğü insani yardımları desteklemek için ocak ayında söz verilen 930 milyon dolar bağış takdim edildi. Guterres, sözlerini yerine getirmelerinden dolayı Veliaht Prens’e teşekkürlerini iletti.

Söz konusu bağış, 2018 yılında ‘Yemen BM İnsani Yardım Planı’nın desteklenmesi ve finanse edilmesi amacıyla Suudi Arabistan, BAE ve BM arasında imzalanan ortak yürütme programı anlaşmasının ardından geldi.

Anlaşmaya göre Suudi Arabistan ve BAE, 930 milyon doların haricinde Yemen’e yardım malzemelerinin aktarılması ve ticari ithalat hacminin artırılması amacıyla Yemen’deki liman ve yolların rehabilitasyonu için 70 milyon dolar daha bağışlayacak. Böylece anlaşma kapsamında BM’ye bağışlanan miktar toplam 1 milyar dolar olacak.

Muhammed bin Selman görüşmeden ayrılırken herhangi bir açıklama yapmadı. Gazetecilerin sorularını Prens’e eşlik eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr yanıtladı.

Bin Selman ile Guterres arasında gerçekleşen görüşmeyi oldukça verimli ve yapıcı olarak niteleyen Cubeyr, Guterres’in Yemen’den Suudi Arabistan’a önceki gün Husiler tarafından gerçekleştirilen balistik füze saldırılarını kınadığını söyledi.

Füzelerin İran yapımı olduğunu belirten Guterres “Suudi Arabistan, İran’a uygun bir zamanda uygun şekilde karşılık verme hakkını saklı tutuyor” ifadesini kullandı. Cubeyr, Suudi Arabistan’ın İran yapımı balistik füzeleri Yemen’de bulduğunu ve bunların Tahran tarafından yapıldıklarına dair kanıtları dost ve müttefik ülkelere sağladığını kaydetti.

BM Sözcüsü tarafından yayınlanan basın açıklamasında da Guterres ve Veliaht Prens’in görüşmede öncelikli olarak Yemen konusunu ele alarak insani hukuk kurallarına uygun olarak sivillerin korunması ve tüm tarafların çatışmalara yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda değerlendirmede bulundukları bilgisi verildi.

Açıklamada bütün Yemen limanlarının insani yardım ve ticari mallar için açık tutulması yönünde karar birliğine varıldığı belirtildi. Ayrıca çatışmanın taraflarının dialog yoluyla siyasi bir çözüme ulaşmaları gerektiği, Guterres’in mevcut insani krizi çözmenin tek yolunun çatışmanın sona erdirilmesi olduğunu dile getirdiği de vurgulandı.