Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, Washington’da Yemen krizi ve İran’ın yıkıcı faaliyetlerini görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ABD’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Beyaz Saray danışmanlarının yanı sıra Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi parti üyeleri ile bir araya gelerek Yemen krizi, Filistin-İsrail barış süreci, terörle mücadele, İran’ın bölgeye müdahalesi başta olmak üzere birçok siyasi ve bölgesel konuları görüştü.

Veliaht Prens’in önceki gün ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklamada bulunan Beyaz Saray, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde ilerleme kaydedildiğini vurguladı.

Açıklamada, görüşmelerde Suudi Arabistan’ın ekonomik reformuna başarısına katkıda bulunacak ve 120 bin ABD vatandaşına istihdam sağlayacak bir ticaret anlaşması üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Veliaht Prens ve Trump, Yemen krizini ele alarak İran Devrim Muhafızları’nın desteğiyle bölgedeki Husiler tarafından oluşturulan tehdit, insani dramın azaltılması için atılması gereken ek adımlar ve Yemen halkının ihtiyaçlarını karşılamak için krize yönelik siyasi bir çözümün gerekli olduğu konusunu değerlendirdi.

Muhammed bin Selman, ABD Başkanı ile görüşmesinin ardından Trump’ın damadı ve üst düzey Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner ve Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile bir araya geldi. Görüşmelerde her iki ülkenin ortak çıkarları, Ortadoğu’da barış planının geleceği ve çatışmalara kalıcı bir çözüm bulma konuları ile İsrail gerilimine barışçıl ve kalıcı bir çözüm bulma gerekliliğini gündeme geldi.

ABD’li senatörler Dan Sullivan, Tom Cotton ve Lindsey Graham ile de bir görüşme gerçekleştiren Veliaht Prens, terörle mücadele ortak çabalar ve İran’ın bölgedeki müdahalesine karşı koyma çabalarına değindi. Ayrıca Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell ile de bir araya geldi.

Veliaht Prens temasları kapsamında ayrıca Cumhuriyetçi lider Kevin McCarthy’nin yanı sıra Senatodaki Dış İlişkiler ve İç Güvenlik liderleri, Temsilciler Meclisi’ndeki dış ilişkiler, iç güvenlik ve istihbarat komiteleri başkanları ile de ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.