Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens’in ABD ziyaretinin başlıca gündem maddesi ekonomi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prens’i Muhammed bin Selman’ın yurt dışı ziyaretleri devam ediyor. Kral Selman Bin Abdulaziz’in talimatıyla geçen salı günü ABD’de resmi temaslarına başlayan Veliaht Prens’in 7 şehri kapsayan ziyareti iki hafta sürecek.

Veliaht Prens’in ABD ziyareti, Mısır ve İngiltere’de iki hafta önce gerçekleştirdiği başarılı temasların ardından 21 Haziran’dan bu yana gerçekleştirdiği üçüncü yurt dışı ziyareti. Veliaht Prens, Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinden bir buçuk ay sonra Mart 2017’de Washington’u ziyaret etmişti.

Muhammed bin Selman’ın tarihi ziyaretlerinin başlıca gündem maddesi ekonomi. Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 ve diğer iddialı programları çerçevesinde özellikle yatırım alanlarında ortaklıklar kurulması ve sürdürülebilir işbirliğini geliştirmenin yolları tartışılırken dünyanın önde gelen şirketlerinin Suudi Arabistan pazarına çekilmesi de hedefleniyor.

Geçmişte çeşitli alanlardaki küresel çaptaki şirketlerle görüşmelerde bulunan Veliaht Prens’in bu temasları Suudi şirketleriyle ekonomik ve yatırım ortaklıklarına girmek açısından memnuniyetle karşılandı. Bu görüşmeler ayrıca gelecekte teknoloji ve yatırıma dayalı ortaklıklar kurulmasını da amaçlıyor.

Prens Muhammed bin Selman ABD ziyareti, Washington’ın yanı sıra New York, Boston, Houston, Los Angeles, San Francisco ve Seattle’ı da kapsıyor. Bu şehirlerde ABD’li yatırımcıları Suudi Arabistan’a çekmek üzere ekonomik ve kalkınma gündemiyle toplantılar düzenlenecek. Toplantılar, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artıracak.

Reuters’ın haberine göre, ABD yönetiminin üst düzey yetkililerinden biri pazar günü yaptığı açıklamada “Veliaht Prens’in Washington ziyareti sırasında ABD’de 120 bin kişiye iş imkânı sağlayacak 35 milyar dolar değerinde ticaret anlaşmaları imzalamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

RBK Sermaye Piyasaları uzmanı Halima Croft, ziyaretin ekonomik yönü ile ilgili olarak Prens Muhammed bin Selman’ın özellikle gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve yabancı yatırımcıları çekmek için yatırım prosedürlerini kolaylaştıran reform paketi ile Suudi Arabistan’a yabancı yatırım çekmeyi amaçladığını ifade etti. Veliaht Prens’in Vizyon 2030 çerçevesinde çok sayıda reform gerçekleştirdiğine de dikkat çekti. Prens, bu ziyaretle yerel ekonomiyi yeniden inşa etmek için yürütülen kapsamlı bir planın parçası olarak kapılarını yabancı yatırımcılara açıyor.

The Washington Post gazetesi, Prens Muhammed bin Selman’ın reform paketiyle siyasi, özellikle de ekonomi alanında Suudi Arabistan’ın on yıllardır süren tutumunu değiştirdiğini dile getirdi. Gazete, Suudi Arabistan’ın petrole dayalı gelirlerini çeşitlendirerek ekonomisini garanti altına almaya çalıştığına işaret etti. Ayrıca bölgedeki İran etkisini durdurmak için geleneksel dış politika tutumunu terk ettiğini kaydetti.

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde uzman olarak görev yapan Plutkin Bogardt, Prens Muhammed bin Selman liderliğinde Suudi Arabistan’da yürütülen değişim programlarına ABD’nin destek verdiğini söyledi.