Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens’in atıfta bulunduğu 1938 Münih Anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Elysee Sarayı’ndaki görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında, İran nükleer anlaşması konusunda değerlendirmede bulunurken, 2. Dünya Savaşı’na neden olan 1938 Münih Anlaşması’nın tekrarlanması konusunda uyarıda bulundu.

Veliaht Prens’in atıfta bulunduğu Münih Anlaşması, 30 Eylül 1938’de Nazi Almanyası, İngiltere, Fransa ve İtalya tarafından imzalandı.

Almanya ile Çekoslovakya arasındaki sınırda yer alan Südet bölgesinde yaşayan Almanları koruma bahanesi öne sürerek imzalanan anlaşmanın uygulanması ile Adolf Hitler’in, Avrupa’daki yayılmacı politikalarının önü açıldı. Bu anlaşma ile daha sonra Hitler’in bu ülke ve diğer Avrupa ülkelerini istila etmesine de sebep oldu.

https://turkish.aawsat.com/2018/04/article55389417/veliaht-prens-ikinci-dunya-savasina-neden-olan-anlasmayi-tekrarlamak-istemiyoruz

Almanya’nın, 800 bin Çek ve 2 milyon 800 bin Alman kökenli insanın yaşadığı Südet bölgesini ilhak etmesini öngören anlaşma İngiltere ve Fransa tarafından kabul edildi. Bu anlaşma aynı zaman da sanayi merkezleri, iletişim, askeri alanlar ve doğal hayatın korunmasını da içeriyordu.

‘Münih ihaneti’

Anlaşma, aslında Nazi Almanyası’nın yayılmacı ve düşmanca politikalarını bitirmeyi öngörürken, İngiltere ve Fransa anlaşmayı imzalamayı savaştan kaçınmak için kabul etti.

Fakat Hitler’in anlaşmayı bozarak, Çekoslavakya’nın ardından Polonya’yı işgal etmeye yönelmesi nedeniyle, ‘Münih ihaneti’ olarak bilinen Münih Anlaşması, imzalanmasından bir yıl sonra 1939’da 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesine neden oldu.

Tarihçilere göre, büyük devletlerin Hitler’i memnun etme girişimi, Almanya’nın, Avrupa üzerinden bütün dünya ülkelerini ‘dünya savaşı’ girdabına sokup milyonlarca insanın ölmesine neden oldu.