Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens’ten İran’a daha fazla yaptırım çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, bölgede doğrudan bir askeri çatışma yaşanamaması için İran’a siyasi ve ekonomik açıdan daha fazla baskı uygulanması çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, The Wall Street Journal gazetesine verdiği ve bugün yayınlanan röportajda İran’a yönelik yaptırımların rejime daha fazla baskı uygulayacağını söyledi.

Prens Muhammed bin Selman, röportajında “Askeri çatışmalardan kaçınmamız gerek. Yapmaya çalıştığımız şeyde başarılı olamazsak 10-15 yıl içinde İran ile bir savaşa gireceğiz” diye konuştu.

Veliaht Prens, Yemen’deki savaş konusunda ise Yemen’e müdahale edilmemesinin daha büyük krizlere yol açacağını belirterek, “2015 yılında harekete geçmeseydik bugün Yemen’i Husiler ve El Kaide arasında paylaşılmış durumda görürdük” dedi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Husi milisleri tarafından fırlatılan füzeleri Suudi Arabistan’a yönelik askeri bir darbe olarak değerlendirdi. “Çökmeden önce ellerinden geleni yapmak istiyorlar” diyerek bunun ‘zayıflık alameti’ olduğunun altını çizdi.

Veliaht Prens’in bu açıklamalarından birkaç gün önce Suudi Arabistan’a Husiler tarafından üçü Riyad’ı hedef alan 7 füze fırlatılmıştı. Saldırı, Suudi Hava Savunma Kuvvetleri tarafından bertaraf edilmişti. Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) saldırının bölgenin güvenliği açısından ‘ciddi bir tehdit’ teşkil ettiğini duyurdu.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Husi milisleri tarafından fırlatılan füzelerin İran tarafından Beyrut’un güney banliyösünden kaçırıldığını açıkladı. Füzelerin, Suriye’den İran’a oradan da Hudeyde Limanına götürüldüğü belirtildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) cemaati ile ilgili olarak ise “Teröristlerin kuluçka yeridir. Radikalizmin kökünü kazımamız gerek. Radikalizm olmazsa hiç kimse terörist olmaz” açıklamasında bulundu.