Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens’ten Kuveyt’e ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, iki gün sürecek olan Kuveyt ziyaretine dün akşam başladı. Söz konusu ziyaret Muhammed bin Selman’ın göreve gelmesinin ardından Kuveyt’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret.

Üst düzey bir Kuveyt yetkilisinin dün Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalara göre Muhammed bin Selman, üst düzey yetkililerle, iki ülke arasındaki köklü ve gelişmekte olan ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüşmelerde bulunacak.

Veliaht Prens’in onuruna Pazar günü bir öğle yemeği tertip edecek olan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Nevaf el-Ahmed es-Sabah ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, “Prens Muhammed bin Selman, Kuveyt liderliğiyle bölgenin çeşitli konuları hususunda görüşmelerde bulunacak. Görüşmenin en başta gelen gündemleri arasında Suriye ve Yemen krizleri dosyaları olacak” dedi.

Kuveyt ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin kayda değer ve somut bir şekilde gelişmeye tanık olduğunu kaydeden Carallah, bu ilişkilerin güçlendirilmesinde söz konusu görüşmelerin büyük bir payı olacağını söyledi.

Carallah, üçüncü yılına giren Katar krizinin duvarında bir çatlak beklendiğine ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın krizi kontrol altına almak ve bir çözüm bulmak için arabuluculuk yapacağına dair bazı medya raporlarında ifade edilenleri reddetti. Carallah, “Kriz konusunda yeni bir gelişme söz konusu değil. Ziyaret sırasında herhangi bir ‘çatlak’ ile ilgili görüşme olmayacak” dedi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, son olarak 18 Temmuz’da iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve aralarındaki koordinasyonun seviyesini yükseltecek bir koordinasyon konseyinin kurulmasına yönelik bir dosya imzaladılar. Oluşturulacak konsey, iki ülke arasında ‘tüm işbirliği ve ortak eylem alanlarının yer aldığı genel bir çerçeve’ kapsamında değerlendiriliyor.

Veliaht Prens’in görüşmelerinin gündeminde bölgesel meseleler oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.

Kuveyt, 2016 yılında Yemen’deki taraflar arasında gerçekleşen müzakere oturumuna arabuluculuk ve Irak’ın yeniden imarı için düzenlenen bir konferansa ev sahipliği yaptı. Ayrıca her iki ülke, terörle mücadele ve kaynaklarının kurutulması konusunda gerek Körfez, gerekse de uluslararası çabalarda birlikte yer alıyor. Bunun yanı sıra her iki ülke de bölgesel meselelere ilişkin pozisyonları arasındaki iletişimi ve koordinasyonu güçlendirmek istiyor.

Gerek halkın gerekse de Kuveyt’in resmi olarak Veliaht Prens’in ziyaretini memnuniyetle karşılamaları, iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin gücünü vurguluyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, 3 yıl önce Kuveyt’e resmi bir ziyarette bulundu. Veliaht Prens’in bu ziyareti sırasında, Kuveyt Havalimanı’na giden halk, meydanları ve yollar Suudi Arabistan bayrakları ile süslemiş, Prens Muhammed bin Selman’ın dev fotoğraflarını lazer ışınları ile başkentin merkezindeki Kuveyt Merkez Bankası binası üzerine yansıtmıştı.