Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veneuela Meclis Başkanı, Avrupa’da destek arıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Julio Borges’ın Avrupa’ya ziyarette bulundu. Borges’e Avrupa ziyaretinde, tutuklu muhalif lider Leopoldo Lopez’in eşi Lilian Tintori’nin eşlik etmesi bekleniyordu. Venezuela, Tintori’nin ülkeden çıkışına izin vermedi. Avrupa’ya gitmek isteyen 39 yaşındaki aktivistin pasaportuna havalimanında el konuldu.

Meclis Başkanı, Avrupa ziyaretinde önemli dört Avrupa ülkesi lideriyle görüşeceğini açıklarken, ülkedeki sosyal ve kurumsal krize, barışçıl bir çözüm bulma konusunda yardım talep edileceğini kaydetti.

Öte yandan Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Borges, ülkesindeki kriz için umutlu konuşarak, “Dünya demokrasilerinin desteği ve sokakta protesto gösterisi düzenleyen halkın gücü birleşince, ortaya demokratik bir ülke çıkacak” ifadesini kullandı.

Macron, Venezuela’da Kurucu Meclis’in göreve gelmesinin ardından yaşanan gelişmelerden dolayı Caracas yönetimini, ‘diktatör’ olarak tanımlamıştı.

Merkel ve May ile bir araya gelecek

Borges, ilerleyen günlerde İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Teresa May ile bir araya gelecek.

Öte yandan Borges’in ofisi, ziyaret hakkında ayrıntılı bilgi vermezken, Borges’in Avrupalı liderlerle Venezuela’da insani yardım sağlamanın gerekliliğini ve ülkedeki toplumsal ve kurumsal krize barışçıl bir çözüm bulma yollarını görüşeceğini bildirdi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesini eleştirenlerin Venezuela’nın içişlerine saygı duymadığı ifade etti. Bakan İngiltere’yi, Venezuela’daki insan hakları hakkında konuşmakla eleştirdi. Ülkesinin, İngiltere’nin ülkenin içişlerine müdahale etmesinden endişe duyduğunu kaydetti.

Büyük güçler, Venezuela Devlet Başkanı Maduro’yu, devlet kurumlarını atlayarak demokrasiyi zayıflatma ve ülkeyi gıda ve ilaç sıkıntısı ile karşı karşıya bıraktığı gerekçesiyle suçluyor.