Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela, ABD’nin yaptırımlarına karşı dijital para birimini başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro pazar günü yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD tarafından uygulanan mali ambargo ile mücadele edebilmek için dijital para birimi başlatmayı planladığını söyledi.

Maduro, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, yeni para birimine ‘petro’ adı verildiğini belirterek, petronun, Venezüella’nın petrol, altın ve maden rezervleri tarafından destekleneceğini duyurdu.

Devlet Başkanı, “Bu, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınması için yeni uluslararası finansman modellerine ilerlememizi sağlayacak” ifadesini kullandı.

Venezuela, krizden ABD’yi sorumlu tutuyor

Maduro, geçen Ağustos ayında ülkesine karşı uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ABD vatandaşları ve şirketlerinin Venezuela hükümeti tarafından çıkarılan yeni tahviller almasını önleyen ABD’yi bu mali krizden sorumlu tutuyor.

Venezuela, geçmişte Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biriydi. Ancak, para birimi ve ham petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, ciddi bir ekonomik kriz ortamına girilerek, gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçlara ulaşmalarını zorlaştırdı.