Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela, ABD’ye askeri tatbikatla cevap verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington yönetiminin yaptırımlarına rağmen, Venezuela’da askeri tatbikat yapıldı. İki gün sürecek ‘2017 Bolivarcı Egemenliği’ adı verilen, hava ve kara kuvvetlerinin katılacağı tatbikata yaklaşık 900 bin asker iştirak ediyor. Maduro, ağustos ayının ortasında, Trump’ın ‘zaruret halinde askeri seçenek kullanırız’ açıklamalarına karşılık olarak askeri tatbikat düzenlenmesini emretmişti.

Aralarında Brezilya, Kolombiya, Peru, Şili, Meksika ve Ekvator’un da bulunduğu birçok ülke, Venezuela’da güç kullanılması açıklamasını reddetmişti.

Beyaz Saray dün, kısa vadede Venezuela’ya karşı, herhangi bir askeri seçeneğin gündemde olmadığını bildirdi.

Ulusal güvenlik danışmanı General McMaster, “Hâlâ çok sayıda seçeneği inceliyoruz… Bölgedeki ortaklarımızla bütün ihtimalleri ele alacağız. Yakın gelecekte herhangi bir askeri bir seçenek görünmüyor” dedi.

Maduro, cuma günü ABD yaptırımlarını analiz etmek için, petrol alıcısı ABD’li şirketleri acil bir toplantıya çağırdı. Venezuela, günlük 1,9 milyon varil toplam üretiminden 800 bin varili diğer ülkelere satıyor.

Başkan Maduro’nın ülkedeki en büyük destekçisi olan orduya, muhalefetten birçok kez ortak hareket çağrısı yapılmıştı. Ancak ordu, Maduro’ya olan sadakatini sürdürmekte.

Maduro, perşembe günü orduya çağrıda bulunarak, “Vakit parçalanma vakti değildir” demişti.

Stratejik operasyon komutanı Remigio Ceballos tatbikata katılan askerlere, “900 binden fazla asker. Venezuela ordusu daha önce hiç bu kadar organize hareket etmemişti. Bu tatbikat orduya savaşma gücünün yanında, olası seferberlik anında yeni bir boyut kazandıracak” dedi.

Maduro, ABD’nin cuma günü kararlaştırdığı yaptırımların; Venezuela muhalefetinin talebiyle, ülkedeki istikrarın daha çok sarsılması için verildiğini söyledi. Washington’u muhalefetin yardımıyla, kendisini birçok kez devirmeye çalışmakla suçladı. ABD’nin yaptırım uygulamalarına destek vermekle suçladığı muhalefet liderlerinin, ‘vatana ihanet’ şüphesiyle yargılanmalarını talep etti.

Maduro, ‘vatana ihanete teşvik eden herkese karşı uygulanan kanunların’; ABD ile birlikte Venezuela’nın istikrarını sarsmak isteyen muhalefet liderlerine de uygulanması için, Yüksek Adalet Divanı Başkanı Michael Moreno ve son seçimlerde Kurucu Meclis Başkanı olan Delcy Rodríguez’e radyo ve televizyon aracılığıyla çağrıda bulundu.

Maduro özellikle Venezuela Parlamento Başkanı Jullio Borges’ı işaret ederek, “Bu lider bizi etkileyen ve bize zarar veren kararların uygulanmasına destek veriyor” dedi.

Borges, son aylarda ABD ve diğer devletlere, Maduro karşıtı destek toplamak için geziler düzenlemişti.