Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela asgari ücreti 34 kat artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dün, ülkedeki asgari ücretin 34 kat artırıldığını açıkladı. Ancak, asgari ücrete getirilen zammın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bilgi vermedi.

Maduro, maaş ödemelerinin Venezuela para birimi Petro’ya göre programlanacağını belirtti. Caracas hükümeti, likidite sorunu ve ABD’nin yaptırımları nedeniyle, ülke ekonomisini korumak için para birimini petrole endekslemişti.

Devlet televizyonunda halka sesleniş konuşması yapan Maduro, Venezuela petrolünün fiyatına göre, petrolün varil fiyatının 60 dolar olduğunu ifade etti.

Venezuela Devlet Başkanı, konuşmasında, “Asgari ücreti ve emekli maaşlarını artırmaya karar verdik. Zamlar, Petro’nun ortalama değeri olan 1800 Bolivar üzerinden programlanacak” dedi. Para biriminden 5 sıfır atan Venezuela hükümeti, Pazartesi gününden itibaren Bolivar adını verdiği yeni para birimini kullanmayı kararlaştırmıştı.

Yeni Venezuela parası Bolivar’a göre, asgari ücretler yüzde 5.2 oranında artacak. Ancak bu artış dolara göre 1 dolardan az olurken, asgari ücret 180 milyon Bolivar’a (28 dolar) yükselecek.

Yüzde 3464’e ulaşan yeni zamla birlikte, bu yıl beşinci kez Venezuela’da asgari ücrete zam yapıldı. Ancak yeni yapılan zam bir kilo et almaya yetmiyor.

Maduro ise yaptığı konuşmada, hükümetin mali durumu kontrol altına almak için kararlı bir program uygulayacağı sözünü verdi.

Devletin 90 gün boyunca, asgari ücretteki farkı karşılayacağını belirten Maduro, bu icraatın hangi şartlara bağlı olduğunu ise açıklamadı.

Solcu Devlet Başkanı Maduro, Venezuela’daki ekonomik sıkıntıların, ülkedeki sağ siyaset ve ABD’nin yürüttüğü ekonomik savaştan kaynaklandığını iddia ediyor.