Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela, Brezilya Büyükelçisi ve Kanadalı diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Delcy Rodriguez, Brezilya’nın Karakas Büyükelçisi Rui Pereira ve Kanadalı diplomat Craig Kowalik’i ülkedeki ‘istenmeyen kişi’ olarak görmeye karar verdiklerini belirtti.

Rodriguez, yaptığı açıklamada, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer’e atıfta bulunarak, “Kurucu Meclis’in yetkileri çerçevesinde, Brezilya Büyükelçisi’ni, kardeş ülkedeki hükümet tarafından ihlal edilen anayasal düzen yeniden sağlanıncaya kadar ülkede ‘istenmeyen kişi’ olarak görmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Delcy Rodriguez, Kanadalı diplomat Craig Kowalik’i, Venezuela’nın iç işlerine sürekli ve bariz bir şekilde müdahale etmekle suçladı.

Kanada, son dönemde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro rejimine yönelik eleştirilerini artırarak, ülkedeki muhalefet ile diyalog kurma çağrısında bulunmuş ve Venezuela’ya yaptırımlar uygulamıştı.

Kanada hükümeti önceki gün, Venezuela, Rusya ve Sudan’da bulunan 52 yetkilinin mal varlıklarını dondurma, yolsuzluk ve insan hakları ihlallerine karşı onların Kanada topraklarına girmelerini yasaklama kararı almıştı. Ayrıca Brezilya, Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Venezuela’nın da dahil olduğu Latin Amerika Serbest Ticaret Birliği’ne (Mercosur) siyasi tutukluların serbest bırakılması ve insan haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

Mercosur, Ağustos ayında siyasi ve ekonomik krizlerin devam ettiği Venezuela’nın üyeliğini askıya almıştı.
Öte yandan, sol görüşlü Venezuela hükümeti, 80 muhalif aktivisti serbest bırakmaya başladı. Dün, resmi televizyon kanalında, aralarında Maduro’nun güçlü rakibi Rodriguez’in de bulunduğu 30 aktivistin serbest bırakılma görüntülerini yayınlandı.

İnsan hakları örgütleri ve Nicolas Maduro’nun muhalifleri ‘diktatörlük’ karşıtı gösterilerde gözaltına alınan 268 siyasi tutuklunun yasadışı yollarla hapiste tutulduklarını belirtti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise, iddiaların saçma ve asılsız olduğunu belirterek, gözaltında bulunan kişilerin yasalar çerçevesinde şiddet ve vandallık suçlamaları ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.