Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela hükümeti, hapishane yangınına dair sessizliğini bozdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela hükümeti, önceki gün, Carabobo eyaletinin Valencia şehrindeki bir hapishanede meydana gelen ve onlarca mahkumun ölümüyle sonuçlanan isyan ve yangın hakkında sessizliğini bozdu.

Venezuela İçişleri Bakanlığı tarafından, konuya ilişkin, dün gece yayınlanan yazılı açıklamada, ölen mahkumların ailelerine taziye ileterek olaya dair soruşturma açacağını bildirilerek, “Venezuela Cumhuriyeti, Çarşamba gecesi yaşanan üzücü olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten taziye dileklerini sunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, olayın sebepleri hakkında detay verilmezken, Reuters’e bilgi veren mahkumlar ve mahkum aileleri, hapishanede çıkan yangının isyancı mahkumlar ile polis arasında yaşanan silahlı çatışmadan kaynaklandığını iddia etti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, Carabobo eyaletinin Valencia şehrinde bulunan bir hapishanede meydana gelen yangında 68 mahkum ölmüştü.

Maduro resmi açıklama yapmadı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olaya ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, resmi twitter hesabı aracılığıyla ülkede kutlanan “Diriliş Bayramı” tatili ve seçimlere dair bir açıklama yaptı.

BM, soruşturma açılmasını istedi

Birleşmiş Milletler (BM), olay etrafında acilen bir soruşturma başlatılarak mağdurlara tazminat verilmesini talep etti.
BM tarafından yapılan açıklamaya cevap veren Venezuela Dışişleri Bakanlığı, açıklamayı “Venezuela’ya yönelik çok taraflı saldırılardan biri” olarak niteledi.

Chavez, hapishane olaylarını bitirme sözü vermişti

Venezuela’da eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’in 1999 yılında iktidara gelmesiyle başlayan hapishanelerdeki şiddet olayları, Maduro döneminde artarak devam etti.

Chavez, hapishanelerdeki şiddete dair yaptığı bir açıklamasında, Venezuela’daki hapishane olaylarını “Dünya’daki en vahşi olaylar” olarak niteleyerek, bu olayları bitirme sözü vermişti.

Muhalefetten hükümete eleştiri

Venezuela muhalefeti ise hükümet tarafından yapılan açıklamanın yeterli olmadığını dile getiriyor.

Muhalefetin önde gelenleri tarafından yapılan açıklamalarda, Valencia’daki hapishane olayının ülkeyi ekonomik krize sokan solcu hükümetin yetersizliğini ortaya koyduğu vurgulandı.