Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela muhalefet lideri İspanya’ya kaçtı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela’da darbe girişimine destek verdiği iddiasıyla 2015’ten bu yana ev hapsinde tutulan muhalefet lideri Antonio Ledezma, Kolombiya üzerinden İspanya’ya kaçtı.

Ülkede gerilim ise sürüyor. Yaklaşan 2018 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Venezuela muhalefetinin önde gelen isimlerine yönelik baskılar artıyor. Muhaliflerin çoğu ya gözaltına alınıyor ya da yurt dışına sığınıyor. Ülke içinde resmi görevlerde bulunmaları ise yasaklanmış durumda.

Hükümet muhalifleri yönetimi devirmek için ABD liderliğindeki küresel bir komploya katılmakla suçluyor. Muhalefet kanadı ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkeyi bir diktatörlüğe dönüştürdüğünü savunuyor.

Cumartesi günü erken saatlerde Madrid’deki Barajas Havaalanı’na inen Ledezma, kendini İspanya’da özgür hissettiğini söyledi. Ledezma havaalanında eşi, iki kızı ve küçük bir kalabalık tarafından karşılandı. Destekçileri, Venezüela ulusal marşını söyledi.

“Venezuela’nın kollarımızda ölmesine izin vermeyelim” diyen Ledezma, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile yakında görüşeceğini açıkladı.

Ledezma’nın kimse ifşa etmedi

Caracas eski Belediye Başkanı olan 62 yaşındaki Ledezma, ülkeden kaçışı sırasında 29 geçiş noktasından geçtiğini ve ne polis ve ordudan kimsenin kendisini ifşa etmediğini söyledi.

Ledezma, İspanya’ya geçmeden önce Kolombiya’nın Cucuta şehrinde yaptığı açıklamada, “Eşim ve kızımdan bu durumu anlamalarını rica ediyorum. Nerede olduğumu bilmedikleri için uzun saatler boyunca üzüldüler. Bu benim kendi kararımdı” demişti. Kolombiya’nın eski devlet başkanlarından Andres Pastrana, ülkesine sığınan sosyal medya üzerinden Ledezma’ya seslenmiş, yaptığı paylaşımda “Özgürlüğe hoş geldiniz!” ifadelerini kullanmıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro ise cuma günü yaptığı açıklamada “Umarım onu bize geri göndermezler. Vampiri tutabilirler. Madrid halkı gece boyunca dikkatli olmalıdır. Vampir Madrid’e gidiyor” ifadesini kullanmıştı.