Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela Muhalefeti genel grev düzenliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela’da muhalefet ittifakı gelecek Perşembe günü başkan Nicolas Maduro’nun anayasayı yeniden hazırlanması planlarını protestoya çağırdı. Muhaliflerin başkanı Freddy Guevara pazartesi günü, “tüm ülkeyi, ülke genelinde geniş kapsamda 24 saatlik barışçıl bir protestoya davet ediyoruz” dedi.

Bu çağrıdan bir gün sonra muhalefetin yaptığı bağlayıcı olmayan anket sonucunda Venezuelalılar’ın yüzde 98.4’ünün planlanmış olan anayasal düzenlemelere karşı olduğunu gösterdi. Güney Amerika’da yer alan 19 milyon nüfusa sahip ülkenin üçte biri bu oylamaya katıldı.

Seçmenler 3 soru soruldu; Maduro’ nun istifa etmesini istiyorlar mı? Özel bir grubun ülkenin anayasasını değiştirme planını reddediyorlar mı? Ülkeyi savunacak silahlı kuvvetlerin anayasayla atanmasını istiyor musunuz? Hükümet anketi kabul etmedi.

Pazartesi gününden önce, ABD, Venezuela seçmenleri tarafından hükümetlerine açık bir mektup gönderdiklerini söyledi. Brezilya Hükümeti, demokrasinin tekrar sağlanması açısından, ilgi oranının ankete katılım oranından yüksek olması ‘Venezuela halkının iradesinin kesin kanıtıdır’ dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, Venezuelalılar’ı ankete büyük katılım göstermelerinden dolayı tebrik etti.

Spicer, aynı şekilde hükümetin, Venezuela’da demokrasiyi yıkma çabalarından dolayı kınadı.

Oylama sırasında en az iki kişi öldürüldü. Aynı şekilde Brezilya Hükümeti bir açıklama ile şiddet olaylarını kınadı.

Venezuela Ulusal Meclisi Başkanı Julio Borges, Pazar günü Maduro’nun akılcı davranıp halkın sesine kulak vermesini istedi. Başkan Borges, pazartesi günü yayınladığı röportajda, “Şayet bunu yapmazsa, daha fazla şiddet olayı olmayacak işte o kadar. Fakat hükümeti düşürecek.”

Venezuela daha önce görmediği kötü bir ekonomik krize katlanmaktadır. Temel mallardan ciddi eksilme söz konusu ve enflasyon oranı dünyadaki diğer ülkelere göre çok yüksek.

Geçen Nisan ayından beri hükümete karşı protestolarda 90’dan fazla kişi öldürüldü.