Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela muhalefeti Maduro’ya karşı halkı greve çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela muhalefeti, Venezuela lideri Nicholas Maduro ve anayasanın yeniden yazılması tasarısına karşı ülke genelinde 48 saatlik grev ilan etti.

Venezuela muhalefetini temsil eden sözcü vekil Simone Casadilla, yaptığı basın açıklamasında, “Bütün Venezuela halkını, sivil greve çağırıyoruz” dedi.

Casadilla, 28 Temmuz Cuma günü Maduro’nun kurucu meclis seçimi tasarısını geri çekmesini hedefleyen bir yürüyüş yapılacağını bildirdi.

2018 yılı kasım ayında devlet başkanlığı sona erecek olan Maduro, önceden şiddetli protestolara rağmen yeni bir anayasanın oluşturulması için 30 Temmuz’da 545 meclis üyesi ataması yapacağı sözünü vermişti.

Aynı zamanda muhalefet, petrol fiyatlarının düşmesi sonucu bozulan ekonominin sorumlusu olarak da Maduro’yu sorumlu tutuyor.

Maduro ise, siyasi ve ekonomi istikrarın sağlanması için meclisten anayasanın yeniden yazılmasını talep ediyor. Ancak muhalefet 2016’dan beri parlamentoyu elinde tutan gücün meclis olduğunu ileri sürmekte.

Ayrıca Venezuela parlamentosu, muhalefetin atadığı 33 yargıçtan birinin cumartesi günü istihbarat tarafından tutuklandığını bildirdi.

Muhalefet, bu yargıçları, ‘gölge mahkemeleri’ çerçevesinde yüksek mahkeme yargıçları yerine getirmek için atamıştı.

Venezuela polisi, Maduro rejimine karşı Karakas’taki yüksek mahkeme ofisi önündeki yürüyüşe katılan muhalefet yanlısı göstericilere göz yaşartıcı gaz bombası attı. Ülkede aylardır devam eden krizin tansiyonu hiç düşmüyor.