Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela Parlamentosu, Papa’dan Maduro’ya baskı yapmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela parlamentosu başkanı, Papa Francisco’ya Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkeye yiyecek yardımlarının ulaşmasına izin vermesi için çağrıda bulundu.

Parlamento Başkanı Julio Borges Papa Francisco’ya gönderdiği mektubunda, “Venezüella’da şuan ihtiyaç duyulan yiyecek ve ilaç gibi temel maddelerin dağıtılabilmesini sağlayacak, insani yardım kanallarının bir an önce açılabilmesi için acil çağrıda bulunmanıza ihtiyaç duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Julio Borges, 28 Ağustos tarihli mektubunda, “Gıda yetersizliği sebebiyle her hafta dört çocuk hayatını kaybediyor. İlaç sıkıntısı %90’lara ulaştı. Sınırlarımızdan geçerek bu kaostan kaçan milyonlarca Venezuelalı var” diyerek, Papa’dan muhaliflere uygulanan siyasi baskıların durdurulması ve insan haklarına saygı çağrısında bulunmasını istedi. Borges, Maduro hükümetinin son aylarda Caritas Şili gibi uluslararası sivil toplum örgütlerinin Venezuela’ya gönderdiği bağışları reddettiğine dikkat çekti.

Borges’in basın ofisinden yapılan açıklamada, Borges’in mektubunun Papa’nın 6-10 Eylül tarihleri arasında Kolombiya ve çevre ülkelerine yapacağı ziyaretle eş zamanlı gönderildiği belirtildi.