Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela’da muhalefet ve hükümet krizi uluslararası arenaya taşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela krizinin başlamasından birkaç ay sonra Güney Amerika ülkesinde onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan görülmemiş bir şiddet patlak verdi. Özellikle de çatışmalara katılan tüm tarafların savaşı sonlandırmak için bütün malzemelerini tüketme çabalarından sonra iç çatışmalar yeni bir evreye girdi.

Büyük petrol kaynakları bakımından zengin bir ülkenin maruz kaldığı ciddi bir ekonomik kriz ortamında, muhalefet yurt içindeki gösterileri yönlendirirken hükümet de işleri eski haline döndürmeye çalışıyor. Öte yandan tüm tarafların, konuyu uluslararasılaştırma girişimiyle yurt dışından destek talep ettiği yeni bir strateji benimsemeye başladığı görülüyor.

Bu bağlamda Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Julio Borges’ın Avrupa başkentlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Borges, bugün ülkesine tam destekte bulunan Fransa ve Madrid’in ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Borges’in bir sonraki durağı ise İngiltere olacak.

Fransa ziyareti sırasında Meclis Başkanı Borges, daha önce karşılaşmadığı bir Fransa desteği görmüştü. Elysee Sarayı’nda yaptığı bir açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu kınayarak, Venezuela hükümetini muhalefete yönelik baskı uygulamakla suçlayarak, hukuk devletine saygınlığını yineledi. Macron, Venezuela’da sağlam demokratik bir sürecin olması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanının hükümetten bu konuda herhangi bir olumlu işaret fark etmemesi halinde bu durumdan sorumlu kişileri hedef alan uygulamaların alınması amacıyla

Avrupa’da görüşmelere hazır olduğunu kaydetti. Macron ayrıca, mevcut çabaların krizin ilk kurbanları olan Venezuela halkına insani yardım yapmaya devam edeceğini ifade etti. Venezuela’nın Latin Amerika hükümetleri ve Avrupalı şirketlerle birlikte hazırlık içerisinde olduğunu belirten Fransa Cumhurbaşkanı, taraflar arasında gerçek diyaloğu geliştirmek üzere herhangi bir girişime ayak uydurmanın, sivil ve demokratik barışın geri dönmesine katkıda bulunacağını kaydetti.

Macron’un açıklamaları muhalefet tarafından memnuniyetle karşılandı

Macron’un açıklaması Venezuela Meclis Başkanı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanırken Borges de, Macron’un muhalefet tarafından kontrol edilen ve meşru kabul edilen Venezuela parlamentosuna tam destek verdiğini vurguladı.

Venezuela hükümetinin muhalefete cevap vermeye çalışmasıyla, BM sözcüsü de Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’nın önümüzdeki hafta Pazartesi günü Cenevre’de BM İnsan Hakları Konseyi’ne sesleneceğini açıkladı.

Sözcü ayrıca, Maduro’nun BM İnsan Hakları Konseyi’nin üç haftalık sonbahar oturumunun ilk gününde konuşmayı planladığını ancak planda değişiklik gerçekleştiğini belirtti.

Öte yandan Venezuela’da, ülkenin ana gelir kaynağı sayılan petrol sektörü, kaynak yetersizliği, Çin ve Rusya’ya artan borç sebebiyle zayıfladı.

Yaptırımlar kredilere erişimi kısıtlıyor

Temmuz ayında ABD’nin uyguladığı yaptırımlar sonrasında ulusal şirketlerin sıkıntıları artmaya devam ediyor ve bu da kredilere erişimi kısıtlıyor.

Washington geçtiğimiz temmuz ayında, ulusal petrol şirketi Simon Zerba’ya doğrudan yaptırımlar uygulamış, birey ve şirketlerin kendisiyle ilişki kurmasını engellemişti. Ağustos ayında ise ABD Başkanı Donald Trump, Caracas tarafından çıkarılan yeni hazine tahvillerinin alımını yasaklayan bir kararname çıkararak baskıyı arttırmıştı.

Analistler ise, Venezuela’nın dâhil olduğu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC)’in petrol fiyatlarını yükseltmek için petrol üretimine ilişkin kotaları belirleyen bir anlaşma yoluyla gerçekleştirdiği son çabalarının fayda sağlamayacağını belirtiyor.