Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela’da muhalefet suikastın ardından tutuklamalardan endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela’da muhalefet, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik suikast girişiminin ardından bazı muhaliflerin gözaltı ve tutuklanmasına tepki gösterdi.

Ülkenin önde gelen muhalefet partilerinden Önce Adalet Partisi, Maduro’yu muhaliflere karşı siyasi baskı uygulamakla itham etti. Parti liderlerinden Henry Falcon, geçtiğimiz cumartesi günü Caracas’ta gerçekleşen olay sonrası yaptığı açıklamada, iki drone saldırısına yönelik soruşturmanın özgürlüklerin daraltılmasına ve muhalefetin bastırılmasına yol açacağından endişe duyduklarını ifade etti.

ABD ile kritik görüşme

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Venezuela’nın ABD Büyükelçiliği’nden, iddia edilen saldırıyı yönettiğinden şüphelenilen Venezuela vatandaşının ülkeye teslim edilmesi için yardım istediğini söyledi. Arreaza ve Başsavcı Tarık William Saab, Florida’da yaşayan Osman Delgado Taboski’nin iadesini tartışmak için ABD’nin Caracas Büyükelçisi James Story ile bir araya geldi. Görüşme sonrası AFP’ye açıklama yapan Arreaza, “Story, ABD hükümetinin işbirliği yapma isteğini dile getirdi” dedi.

İş adamı Delgado Taboski’nin oğlu Osman Delgado Taboski’nin, geçen yıl orduya ait bir askeri üste, muhalif askerlerce gerçekleştirilen saldırıya karıştığından şüphelenilirken, Maduro, Delgado Taboski’yi, suikastı finanse etmekle suçladı.

Öte yandan istihbarat servisi, Maduro’ya yönelik saldırıya karıştığından şüphelenilen bir muhalif milletvekilini tutuklarken, milletvekilinin partisi, Twitter üzerinden, Juan Requesense ve kız kardeşi Rafael Requesense’in salı günü başkent Caracas’ta tutuklandığını açıkladı.

Rafael Requesense serbest bırakıldıktan sonra Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Nicolas Maduro’yu ailemin başına gelebilecek her şeyden sorumlu tutuyorum” ifadelerini kullandı.

Muhalifler tepkili

Ulusal Meclis tarafından yapılan açıklamada, tutuklamada parlamenter dokunulmazlığın ihlal edildiği ve kaçırılma suçu teşkil ettiği belirtilirken, Parlamentolar Arası Birlik, Amerikan Devletleri Örgütü (ADÖ) ve Birleşmiş Milletler’e bu durumun bildirilmesinin planladığı kaydedildi.

Maduro tarafından oluşturulan Kurucu Meclis, Borges ve Requesense’nin dokunulmazlıklarının kaldırılması kararı alırken, meclisin bu kararı Adalet Yüksek Mahkemesi’nce de destek gördü.

Kararın yasadışı olduğunu dile getiren Ulusal Meclis, Kurucu Meclis milletvekillerini yetkilerini aşmakla itham ederek, “Kurucu Meclis sadece iktidar yanlısı milletvekillerinden oluşuyor ve sınırsız yetkilere sahip olmak istiyor. Parlamenter dokunulmazlığın kaldırılması, milletvekillerinin yargıya sevk edilmesinin ilk adımıdır” açıklamasında bulundu.

“Ne ülke ne de dünya bu saldırı saçmalığına inanmıyor”

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Borges, “Ne ülke ne de dünya bu saldırı saçmalığına inanmıyor. Bu durumun bizi takip ve baskı altında tutmak için oynanan bir oyun olduğu biliyor ve diktatörlüğü reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Meclis, Requesense’nin dokunulmazlığının kaldırılması ve tutuklanması ile ilgili olarak “Bütün dünyanın karşısında bu haksız kararı kınıyoruz” dedi.

Venezuelalı yetkililer, saldırıya karıştıklarını iddia ederek muhalif milletvekillerine karşı sindirme politikası başlatırken, ilgili milletvekillerinin adalete teslim edileceğini belirttiler.

En az 6 kişi tutuklandı

Televizyon ve radyoda uzun bir konuşma yapan Maduro, kendisini hedef alan suikast girişiminin kanıtı olarak sunduğu delillere dayanarak olayın ardından en az altı kişinin tutuklandığını kaydetti.

Maduro, “Yaptığım bütün açıklamalar, Kolombiya hükümetinin koruması altında, başkent Bogota’da bir evde yaşayan Borges’e işaret ediyor. Bu tür operasyonlara katılma konusunda Borges’in ne kadar korkak olduğunu biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Maduro, cumartesi günü, görev süresi dolan Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos’u saldırının arkasında olmakla suçlarken, Bogota ise bu iddiaları bütünüyle reddetti.

ABD’den Maduro’ya istifa et çağrısı

Öte yandan, ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Latin Amerika ülkelerine Maduro’nun politikasının şiddetle kınanması çağrısında bulundu ve Maduro’dan istifa etmesini istedi.

Kolombiya’nın Yeni Devlet Başkanı Ivan Duque’nin göreve başlama törenine katılan Haley, törenin ardından ülkedeki siyasi ve ekonomik krizinden kaçan çok sayıda Venezuelalının Kolombiya’ya akın ettiği Cucuta sınır bölgesine gitti.

Venezuela’daki durum hakkında bölgedeki bütün devlet liderlerinin konuşmaları gerektiğini dile getiren Haley, “Sessiz olmamalılar. Maduro’nun yaptıklarını kınamak zorundalar” ifadelerini kullandı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığına göre Haley, göç sorunları yaşayan bölge ülkelerinin Maduro’yu kınama ve artık gitmesi gerektiğini söylemelerinin zamanın geldiğini söyledi.

Çok sayıda Venezuelalı ülkeden kaçtı

Yetkililer, son 16 ayda Venezuela’dan bir milyondan fazla insan Kolombiya’ya geçtiğini ve çoğunun geri dönme arzusunda olmadıklarını kaydetti.

Venezuela’daki siyasi kriz ekonomik koşulları zora sokarken enflasyonun 2018 yılı sonuna kadar 1 milyona ulaşması bekleniyor. Ülkedeki ekonomik durum giderek dibe vururken Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre Venezuela GSYİH’i yüzde 18’e düştü.