Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela’da yeni banknotlar tedavüle girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkenin kötüye giden ekonomik durumunu iyileştirmek amacıyla uyguladığı ekonomik reform programı kapsamında yeni para birimi, dün yürürlüğe girdi. İş dünyası ise yeni para biriminin istikrarı sarsan bir etkide bulunacağını iddia ediyor.

Maduro, dün, resmi Facebook sayfası aracılığıyla gerçekleştirdiği canlı yayında, ‘Bolivar’ adı verilen yeni para biriminin yüzde yüz başarıyla tedavüle sokulduğundan emin olduğunu söyledi. “Para sistemimiz kahramanlar gibi” diyerek, yeni banknotların ‘büyük değişim’ için sıçrama noktası olacağını dile getirdi.

Yeni tedavüle sokulan para birimi Bolivar’ın en yüksek değere sahip banknotu 500 Bolivar oldu. Önceki paradan 6 sıfır atılmasıyla tedavüle sokulan yeni banknotlarda 500 Bolivar, 50 milyona eş değer oldu.

Analistler ise hükümet tarafından uygulanan yeni reform programının gerçekçi olmadığını düşünüyor. Asgari ücretlerin yüzde 34 artması ile döviz takibinin gevşetilmesinin yakıt fiyatlarını artıracağına dikkat çekiyor.

Yeni değişikliğe siyasi çevrelerden de tepkiler geliyor. Venezuela’nın iki ana muhalif partisi, ‘Akıldışı ve sürdürülemez politikalar’ olarak niteledikleri yeni değişikliklere karşı 24 saatlik grev çağrısı yaptı.

Muhalefetin grev çağrısına karşı, hükümetin en yakın siyasi destekçisi Diosdado Capeo da, destekçilerini Maduro’ya destek eylemi düzenlemeye davet etti.

Devlet gelirlerinin yüzde 96’sının petrolden karşılandığı Venezuela’da, son zamanlarda ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Son 30 yılın en az petrol üretilen dönemini yaşayan ülkede, 10 yıl önce aylık 3.2 milyon varil olan petrol üretimi, temmuz ayında 1.4 milyon varile kadar geriledi.

Venezuela’da gayrı safi milli hasılada (GSMH) oluşan cari açık yüzde 20’ye ulaşırken, devletin dış borcu 150 milyar dolara oldu.

Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Twitter hesabı aracılığıyla paylaştığı mesajda, “Yeni uygulamalar Venezuelalıların hayatını daha da zorlaştıracak” ifadelerine yer verdi. Maduro’ya ülkeye insani yardım girişine izin vermesi çağrısı yaptı.

Venezuela’da son yaşanan ekonomik kriz nedeniyle 2.3 milyon kişi ülke dışına göç etmişti.