Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Venezuela’nın BM Büyükelçisi istifa etti! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Venezuela’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Rafael Ramirez, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun talimatı üzerine görevinden istifa ettiğini duyurdu. Yapılan açıklamalar Ramirez’in ulusal bir petrol şirketinde yolsuzluk yapmakla suçlandığı yönünde.

Ramirez, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’ya gönderdiği 4 sayfalık mektuba ilişkin bilgi paylaştı. İstifa kararını Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevi bırakması yönündeki talimatının ardından yapılan görüşmeler sonrasında aldığını belirtti.

2004- 2014 yılları arasında ulusal bir petrol şirketinin başkanlığını yapan Ramirez’in istifası, Venezuela yetkililerinin ülke kaynaklarının yüzde 96’sını sağlayan kamu kuruluşunda yolsuzluğa yönelik başlattığı kampanyanın ardından geldi. Ramirez’in iki yakın arkadaşı olan eski Petrol Bakanı Eulogio Del Pino ve devlete ait bir petrol şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Nelson Martinez’in görevleri de yolsuzluk suçlamalarıyla askıya alındı.

Ramirez, kendisine yöneltilen suçlamaları siyasi olarak nitelerken ekonomi konusundaki görüşleri nedeniyle görevinden alındığını savundu. Ülkenin eski lideri Hugo Chávez’in fikirlerine bağlı kalmaya da devam edeceğini kaydetti.

Venezuela ekonomisi zor durumda

Gelişmelerin ardından Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, eski Dışişleri Bakanı Samuel Moncada’yı BM’ye temsilci olarak atadı. Dışişleri Bakanı Arreaza, yeni büyükelçinin atanmasının Venezuela halkı için bir zafer olduğunu söyledi.

Gözlemciler, Ramirez ve Venezuela yönetimi arasındaki ilişkinin, Ramirez’in görüşleri sebebiyle bozulduğu ve siyasi bir çatışmaya neden olduğu görüşünde.

Venezuela muhalefetinden yapılan açıklamada ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkedeki ekonomik faaliyetlerin, 2017 yılının ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında küçüldüğüne dikkat çekildi. Açıklamanın hükümet tarafından yayınlanmayan verilerin tekrar halka açıklanması için yapıldığı kaydedildi. Merkez bankasının, 2015 yılına dayalı son resmi verilerine göre Venezuela ekonomisi, 2014 yılından bu yana durgunluk yaşıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, birkaç gün önce ABD tarafından uygulanan mali ambargoyu aşmak için ulusal kripto paralarını çıkarmaya hazırlandıklarını duyurdu. Maduro, söz konusu paranın “Petro” olarak adlandırılacağını ve petrol, altın, gaz ve elmas rezervleri ile destekleneceğini belirtti. Ayrıca Petro’nun Venezuela’ya “parasal egemenlik konularında ilerleme, finansal işlemleri gerçekleştirme ve ekonomik yaptırımların üstesinden gelme” konularında yardımcı olacağını kaydetti.

Zira ülkenin borçlu olduğu tarafların ve derecelendirme kuruluşlarının “hükümetin borcunu ve tahvil faizlerini kısmen ödeyemeyeceğini” ilan etmesinden sonra Venezuela ciddi bir ekonomik kriz yaşamaya başlamıştı..

Maduro ise geçen ağustos ayında ülkesine karşı uyguladığı yaptırımlar sebebiyle krizden ABD’yi sorumlu tutuyor. Bu da ABD vatandaşlarının ve işletmelerinin Venezuela hükümeti tarafından çıkarılan yeni tahvilleri almalarını engelliyor.

Venezuela, geçmiş tarihinde Latin Amerika’nın en zengin ülkelerinden biriydi. Ancak sabit para birimi kaynağı olan ham petrol fiyatlarındaki düşüş başta gıda ve ilaç olmak üzere temel ihtiyaç kalemlerinde sıkıntı yaşanmasına neden oldu. Venezuela para birimi bolivar, geçen yıl karaborsada dolar karşısında yüzde 95,5 oranında değer kaybetti. Uluslar arası alnda en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülke de yaklaşık 150 milyar dolarlık dış borçla karşı karşıya kaldı.