Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Vietnamlı balıkçılardan Çin’e protesto | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Vietnamlı balıkçılar derneği, Güney Çin denizinde Vietnamlı balıkçıların teknelerini hedef alan Çin’i protesto ettiler.

Dernekten yapılan açıklamada, “Son haftalarda tartışmalı Paracel takımadaları yakınlarında, iki Çin gemisinin hiçbir uyarıda bulunmadan 4 Vietnam balıkçı teknesine saldırdıkları ve teknelerin batmasına sebep oldukları” belirtildi.

18 Ağustos’ta yaşanan olayda, bir Vietnam balıkçı teknesine çıkan ve Çinli oldukları düşünülen şahıslar, balıkçılara ait ekipmanlara zarar verdikten sonra avladıkları balıkları ve yiyeceklerini alarak tekneden ayrıldılar. Ardından kendi tekneleriyle çarptıkları teknenin batmasına sebep oldular. Denizin ortasında kalan ve hayatta kalma mücadelesi veren altı Vietnamlı balıkçı, başka bir Vietnamlı balıkçı teknesinin yardımıyla kurtulmayı başardılar.

11 – 13 Ağustos tarihlerinde, Çinli oldukları düşünülen gemiler, üç Vietnamlı balıkçı teknesine saldırarak, çok sayıda balıkçı ekipmanı çaldılar.

Dernek Sözcüsü Nguyen Ngoc Duc, Alman Haber Ajansına yaptığı açıklamada, “Saldırıları gerçekleştiren Çin gemilerinin sivillere mi yoksa hükümete mi ait olduğunu bilmiyoruz. Ancak gemilerin plakası sorgulandığında, 2014 yılında Çin Sahil güvenlik envanterine giren gemilere ait oldukları belirlendi.

Vietnam ve Çin arasında iki ülkenin de Paracel takımadalarında hak iddia etmeleri sebebiyle gerginlik yaşanıyor. Güney Vietnam’ın eski hükümeti, 1974’te Çin tarafından tamamen işgal edilene kadar adaların bir bölümünü kontrol ediyordu.