Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Viyana toplantısı, Rusya’nın vaatlerini test niteliğinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye muhalefeti, rejim ve Rusya’nın, siyasi sürece olan bağlılıklarını göstermesi halinde Viyana Konferansı’nın siyasi çözüm yolunda önemli bir durak olacağını aktardı.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu müzakere heyetinde yer alan bazı kaynaklar da, Viyana toplantısının, bir çözüm bulma konusunda Suriye rejimi ve Rusya için gerçek bir sınav olacağını ifade etti.

“Suriye barış görüşmeleri çok kritik bir aşamada”

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün yaptığı açıklamada, Viyana’da devam eden Suriye barış görüşmelerinin ‘çok kritik bir aşamada’ gerçekleştiğini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise, Suriye’ için, BM himayesinde gerçekleştirilen ve ‘en son umut’ olarak nitelendirdiği barış görüşmeleri dışında bir siyasi çözüm düşüncesinin mevcut olmadığını ifade etti.

Müzakere heyetinin, bugün Viyana’da başlayıp yarın sona erecek olan Suriye konulu özel toplantıdan herhangi bir çözüme dayalı sonuç ile çıkmaları beklenmezken, Soçi’ye gidilecek bir duraktan daha fazlasının olmayacağı düşünülüyor.

Erdoğan, Nasr Hariri ile görüştü

Moskova ziyaretinden dönen Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Nasr Hariri, Viyana’ya hareket etmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, “Bu bilgiler, Moskova ve Türkiye tarafından kabul edilen belirli koşullar altında, Soçi görüşmelerinin BM himayesinde yapılacağına işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

“Her türlü siyasi girişim BM himayesinde gerçekleşmeli”

BM Viyana’ya davet edildiğinde, çatışmanın sona erdirilmesi için 2015’te bir yol haritası olarak belirlenen, BM’nin ‘siyasi geçiş için ateşkes ve resmi müzakere çağrısı’ içerikli, 2 bin 254 sayılı kararın tam olarak uygulanması gerektiğini vurgulamıştı.

“Rusya ve rejim sözlerini tutmalı”

SMDK Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa, Viyana turunun çok önemli olduğunu, fakat Rusya’nın verdiği sözler, rejimin siyasi sürece dahil edilmesine olan bağlılıkları üzerine kurulduğunu belirtti.

Mustafa, Komisyonun Soçi’ye katılım kararının da, Rusların inanılırlığına ve rejim üzerindeki etkilerine bağlı olduğunu vurguladı.

Müzakere heyeti üyesi Hişam Marwa ise, Soçi’de yapılacak olan doğrudan görüşmelere katılım koşulunu, siyasi geçiş için tam taahhüt olarak belirledi.

“Suriyeliler bir çözüm istiyor, bizim çözümümüz Soçi”

Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi Sözcüsü Munther Khaddam, Suriye’nin El-Vatan gazetesine verdiği demeçte, “Rusya, Soçi aracılığıyla şunları söylemeye çalışıyor; Suriyeliler bir çözüm istiyor ve bizim onlara sunduğumuz çözüm bu. Viyana toplantısına gelince, bunun amacı, ABD-Avrupa’nın bu konudaki girişimleriyle ilgili bir tür istişare yapmaktır” ifadelerini kullandı. Khaddam ayrıca, Moskova’nın, Komite heyetini Soçi’ye katılmaya ikna etmeye çalışacağını da sözlerine ekledi.

“Rejim ve Rusya, gerçek bir sınavdan geçiyor”

Komite’nin önde gelen isimlerinden bir kaynak, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Uluslararası diyalog başlığı altındaki Soçi’yi, 2 bin 254 sayılı kararın bir parçası olarak düşünüyoruz. Ancak sorun şu ki, rejimin bu konuya Cenevre’ye bir alternatif koyma girişimi olarak yaklaşımı devam ediyor. Rejim ve Rusya, burada gerçek bir sınavdan geçiyor. Eğer çözüm bulma noktasında ciddi bir sorumluluk üstlenirlerse Soçi’ye katılımımızı açıklayabiliriz” dedi.