Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, 13 Rus vatandaşını ve 3 kurumu seçimlere müdahale etmekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD özel savcısı, Rusya’nın 2016’daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarıyla ilgili soruşturmasında 13 Rus vatandaşına suçlama yöneltildiğini açıkladı.

İddianameye göre, haklarında suçlama ulunan kişilerin 2014’ten itibaren komplolar kurmak, ABD siyasetine ve 2016 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerine müdahale etmekle itham ediliyorlar.

Robert Mueller, bugün yaptığı bir açıklamada, 13 Rus vatandaşını ABD’yi dolandırmaya çalışmak amacıyla komplolar kurmakla, üç bankanın zimmetine para geçirmek, 5 kişinin sahte kimlik kullanarak sosyal paylaşım sitelerinde toplumsal ve siyasal konularda bölünmenin yayılmasına odaklanmakla suçlandığını belirtti.

İddianameye göre, Vladimir Putin’in yakın bir olan müttefiki Yevgeny Prigozhin’in emrinde çok sayıda ABD’liden oluşan bir grup bulunuyor.

Seçmeni etkilemeye çalıştılar

Söz konusu grup, ABD siyasi sisteminde uyumsuzluğun yayılması, 2016 yılının ortalarına kadar Donald Trump’ın kampanyasını destekleyerek, Hillary Clinton’un imajını bozmayı hedefliyordu.

Grubun merkezi St. Petersburg’da bulunuyordu. Fakat bazı üyeler ABD’nin, Nevada, Kaliforniya, New Mexico, Colorado, Michigan, Louisiana, Teksas, Georgia, New York eyaletlerinde bulunuyordu

Teksas’taki bir politikacının onları, Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında gidip- gelen ‘kararsız eyaletlere’ yönlendirdiği düşünülüyor.

Muhtemelen yüz milyonlarca kişi bu süreçte yer aldı ve milyonlarca dolarlık bir bütçe ile vardiyalı bir şekilde çalışıyorlardı. Rus grup, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerini hedef aldı.