Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, 2020’ye kadar Uzay Gücü inşa edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, dün Pentagon’da ABD Uzay Kuvvetleri’nin kurulmasına ilişkin açıklamada bulunarak, “Gelecek savaş sahası için yeni bir uzay gücü oluşturmanın zamanı geldi” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Haziran ayındaki bir ulusal güvenlik toplantısında Pentagon’a Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın oluşturulması talimatı vermişti. Pence, ABD yönetiminin 2020’ye kadar bu planın uygulamaya konulacağını açıkladı.

AFP’nin haberine göre Pence yaptığı konuşmada, “Silahlı kuvvetlerimizin tarihinde bir sonraki büyük bölümü yazmanın zamanı geldi. Bir sonraki savaş sahasına hazırlanmak, ülkemiz ve halkımıza yönelik yeni nesil tehditleri caydırmak ve yenmek için Amerika’nın en iyi ve en cesurlarını göreve çağırmanın zamanı geldi” diye konuştu.

Uzay kuvvetleri konusunda Kongre’nin desteğini aldıklarını ifade eden Pence, uzay kuvvetlerinin hava, kara, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıklarına ek 6. komutanlık olduğunu belirtti.

Pence’in konuşmasının ardından Trump attığı tweette, ”Uzay Kuvvetleri tam yol ileri” ifadelerini kullandı.

Bağımsız bir uzay gücünün oluşturulması gerekliliğini vurgulayan Pence, Çin ile Rusya’nın son zamanlarda hipersonik silah ve araçlar geliştirdiğini ifade ederek, bunların ABD’nin uzaydaki üstünlüğünü tehdit ettiklerini belirtti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Trump, uzayın ABD yaşam tarzının ve ekonomik refahın bir parçası olduğunu biliyor. Bu ulusal savunmamızın önemli bir alanıdır” ifadelerine yer verildi.