Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Ankara’nın talep ettiği uçakları YPG’ye teslim etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, İdlib’de askeri operasyon ihtimaline karşı, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) destek olarak Suriye sınırı boyunca konuşlandırdığı kuvvetlerini güçlendirmeye devam ediyor. Ankara, Türk ordusuna satmayı reddettiği uçakları, Suriye Kürtleri’ne teslim eden Washington’u eleştirdi.

Türk ordusu, dün Reyhanlı ilçesine özel kuvvetlerden takviye yaptı. Tam askeri teçhizata sahip özel kuvvetler birimlerini taşıyan konvoyun Reyhanlı’ya ulaştığı ve sonrasında Suriye sınırına yöneldiği belirtildi.

Türk Askeri kaynakların, Anadolu Ajansı’na (AA) aktardığı bilgilere göre, Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen askeri araçlar, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaştı. Çeşitli birliklerden gönderilen tam teçhizatlı komandoları taşıyan askeri araçlar ve otobüs konvoyu, Reyhanlı ilçesindeki Suriye sınır hattı istikametine hareket etti.

Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ÖSO gruplarının geniş çaplı bir operasyon için hazırlıklara başlamıştı. Türkiye, Suriye sınırında bulunan Kilis ve Hatay illerine askeri destek göndermişti. Yapılan takviyeler; tanklar, topçu silahları, zırhlı personel taşıyıcılar ve diğer askeri mühendislik araçlarını kapsamakta.

“Ankara ve Washington arasındaki stratejik ortaklığa aykırı”

Söz konusu bağlamda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin YPG ve PYD’yi silah ve askeri teçhizatla desteklemesini eleştirerek, bu durumun ‘Ankara ve Washington arasındaki stratejik ve tarihsel ortaklığa’ aykırı olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu sebebiyle, ABD’nin New York kentinde bulunan Erdoğan, PBS kanalında yayınlanan mülakatta, “Biz ABD’den o silahları alamazken siz bunları teröristlere nasıl verirsiniz? Bu soruyu ABD’deki dostlarımıza soruyoruz. Rakka’da bu alt gruplarla DEAŞ’a karşı savaşmak doğru değil, bu savaş bizimle de yürütülebilirdi. ABD’nin DEAŞ ile mücadeleyi PYD/YPG ile vermesi yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Ankara’nın daha önce Washington’dan MQ-1 Predator İHA’ları satın alma talebinde bulunduğunu, fakat ABD’nin bunu reddettiğini belirtti. Daha sonra bunların YPG’ye ücretsiz bir şekilde verildiğini ifade etti.

Öte yandan, dün BM’den insani yardım taşıyan 9 kamyon Hatay il sınırından Türkiye sınırını aşarak İdlib’e geçti.

AA, yardımların, temel yaşam ve insani ihtiyaçları içerdiğini ve İdlib ile çevresindeki köylerde bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını bildirdi. Salı günü, Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısından benzer şekilde insani yardım yüklü 14 kamyon geçmişti.