Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Arakanlıların maruz kaldığı ‘nefret uyandıran etnik temizliği’ kınadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Myanmar’daki Arakanlı (Rohingyalı) Müslümanların maruz kaldığı ‘nefret uyandıran etnik temizlikten’ sorumlu olanlara hesap sormaya devam edeceğini söyledi.

Pompeo, Myanmar ordusunun yaklaşık 700 bin Arakanlıyı Bangladeş’e kaçmaya zorlayan askeri operasyonlarının yıldönümü nedeniyle Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bir yıl önce, ölümcül militan saldırıların ardından güvenlik güçleri buna cevaben Burma’daki #Arakanlı azınlığa karşı nefret uyandıran etnik temizliği başlattı. ABD, bundan sorumlu olanlara hesap sormaya devam edecek. Ordu, Burma’daki demokrasinin başarılı olması için insan haklarına saygı göstermelidir” ifadelerini kullandı.

Pompeo’nun söz konusu açıklamasında, Myanmar yerine Burma ismini kullanması dikkat çekti.

ABD, bu ay içerisinde Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olan askeri yetkililer ve ordu mensuplarına yaptırım uygulama kararı almıştı.

ABD, Myanmar ordusundan 4 komutana yaptırım uygulayacak

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Arakan eyaletinde azınlık nüfusun maruz kaldığı katliam ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğu belirlenen Myanmar ordusundan 4 komutan ve 2 ordu birliğinin tüm mensupları hakkında yaptırım kararı alındığı duyurulmuştu.

Myanmar ordusu geniş yetkilere sahip

Myanmar ordusu 1962 darbesinde iktidarı ele geçirdikten sonra yaklaşık 50 yıl ülkede hüküm sürdü. Ordu, 2008 anayasası altında hala geniş yetkilerini koruyor.

Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşayan Arakanlılar, Myanmar ordusunun kendilerini Bangladeş’e kaçmaya zorlayan askeri operasyonlarının yıldönümü nedeniyle dün anma gösterileri düzenledi. Binlerce mülteci, bulundukları kamplarda yürüyüş düzenleyerek slogan attı.

BM, Myanmar raporunu yarın açıklayacak

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yetkilendirilen müfettişlerin Pazartesi günü (yarın) krizle ilgili bir rapor yayınlayacak olması nedeniyle Myanmar’ı yeni bir uluslararası baskı beklerken, BM Güvenlik Konseyi de (BMGK) Salı günü Myanmar hakkında bir açıklama yapacak.