Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington’dan Avrupalı müttefiklerine İran çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupalı müttefiklerini, İran’ın tüm zararlı adımlarına karşı onlarla birlikte hareket etmeye çağırdı.

Tillerson, Washington’daki Wilson Enstitüsü’nde yaptığı bir konuşmada, nükleer anlaşmanın artık ABD’nin Tahran’a yönelik politikasının temel dayanak noktası olmadığını ve Washington’un İran tehdidiyle tam olarak yüzleşmeye kararlı olduğuna dikkat çekti.

İran rejiminin “bireysel, siyasi ve dini özgürlüklerin tamamen bastırılmasında Batılı ilkelere ters düştüğünü” de sözlerine ekledi.

Tillerson: Batı yeni bir nükleer kriz istemiyor

AB ve ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer tehdidine benzer yeni bir tehditle baş etmek istemediğini açıkladı. İran’ın, terörist örgütleri, Irak ve Suriye’deki milisleri ve balistik füze programını destekleyerek Ortadoğu’ya etkisini empoze etme girişimlerinden dolayı rahatsız olduğunu da ifadelerine ekledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Suriye’deki DEAŞ terör örgütü son kalelerini kaybederken, Suriye ihtilafının çözümünde küresel dikkatin yoğunlaştığını belirtti.

“Suriye’nin geleceğinde Esed’in yeri yok”

Suriye’de Cenevre süreci merkezli bir müzakere sürecine öncelik verdiklerini vurgulayan Tillerson, Beşşar Esed’in bu ülkenin geleceğinde rolünün olmadığı şeklindeki pozisyonlarını bir kez daha yinelediklerini dile getirdi.

Tillerson, ABD ve Avrupalı müttefikleri, Beşar Esad’ı yaptırımlar uygulayarak halkına karşı işlediği suçlardan dolayı sorumlu tutmayı kabul ettiğini vurguladı.