Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Berlin ve Paris’ten Moskova’ya karşı Londra’ya tam destek! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış müzakereleri sebebiyle muhafazakar partideki konumu zayıflayan İngiltere Başbakanı Theresa May, Washington, Berlin ve Paris’ten aldığı destekle Rusya ile olan diplomatik krizden güçlü bir şekilde çıkmayı başardı.

4 Mart günü eski Rus casus Sergey Scripal ve kızı Yulia, İngiltere’nin güneyindeki Salisbury şehrinde zehirlenmişti. Hastaneye kaldırılan Rus ajan ve kızının durumu hala kritikken, May de Rusya’ya karşı oluşan ‘birliğe’ övgüde bulundu. Bu bağlamda May, “Bu saldırı İngiltere’de gerçekleşti. Ancak başka bir yerde de olabilirdi. Buna karşı çıkmak için bir araya geldik” dedi.

Theresa May, bu açıklamadan bir gün önce de 23 Rus diplomatın Londra’dan sınır dışı edileceğini duyurmuştu.

Diğer taraftan Fransa, Londra’nın Moskova ile mücadelede yalnız kalabileceğine dikkati çekerek İngiltere’nin Rusya’ya karşı ‘aceleci’ adımlarını eleştiren bir açıklamada bulundu. Fakat saatler sonra ABD, Fransa ve Almanya’dan İngiltere’ye yönelik destek açıklamaları gelmeye başladı. Nitekim İngiliz yaptırımlarına cevap vermeye hazırlanan Rusya’ya karşı birleşik bir Batı cephesinde ‘Rusya’nın İngiltere’deki Rus ajanı zehirleme olayından sorumlu’ olduğu vurgulandı.

Londra, Berlin, Washington ve Paris tarafından yayınlanan ortak bir bildiride, Rusya sorumluğunun eski Rus ajan Scripal’ın zehirlenmesinde tek ‘makul’ açıklama olduğu belirtildi. Ayrıca Moskova’ya 1980’li yıllarda Sovyet bilim adamları tarafından üretilmiş sinir gazı olan ‘Novichok’ kimyasal programını sunması çağrısı yapıldı.

‘Bu zehirli sinir gaz, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da ilk kez kullanıldı’

4 ülke, İngiltere hükümeti tarafından yayınlanan ortak bildiride, ‘Biz Fransa, Almanya, ABD ve İngiltere hükümetleri başkanları olarak Sergey ve Yulia Scripal’a yönelik saldırıyı kınıyoruz” ifadelerine yer verdi. İngiltere Başbakanı May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Donald Trump ayrıca, Rusya tarafından geliştirilen askeri türdeki bu zehirli sinir gazının, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da ilk kez kullanıldığını vurguladı.

Moskova ile karşılıklı suçlamadan günler sonra İngiltere Başbakanı geçtiğimiz Çarşamba günü, Rusya’ya yönelik bir yaptırım paketi açıkladı. Kremlin ise 15 Mart’ta Londra’nın ‘bu sorumsuz’ tavrını kınadığını duyurdu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptırımlara yönelik cevabın ‘elbette gecikmeyeceğinin’ altını çizdi.

Peskov: Rusya’nın bu olayla bir ilgisi yok

Peskov, “Karar, Devlet Başkanı tarafından alınacak. Rusya’nın çıkarlarına göre en iyi kararı alacağından şüphe yok” şeklinde konuştu. “Bu duruma dair endişeliyiz” diyen Peskov, durumun provokasyon olduğunu söyleyerek, Rusya’nın Salisbury’daki olayla bir ilgisi olmadığını vurguladı.

Rusya’nın İngiltere’de 59 yetkili diplomatı bulunuyor. Londra’nın ‘açıklanmamış istihbarat ajanları’ olarak sınır dışı etme kararı aldığı 23 diplomatın 1 hafta içinde ülkeden ayrılması gerekiyor. Bu durum, Soğuk Savaş’tan bu yana İngiltere’den Rusya’ya karşı en büyük sınır dışı vakası niteliğinde.

“Tüm üyelerimizi savunabiliriz”

Öte yandan analistler, Rusya’ya karşı İngiltere yaptırımlarının bu merhalede ılımlı olduğunu ifade etti. Ancak Londra müttefikleri tarafından da Fransa’nın 15 Mart’ta ilan ettiği gibi farklı uygulamalar açıklanabilir. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, NATO üyesi bir ülkeye yapılan bu saldırının ‘çok tehlikeli’ olduğunu söyledi. Stoltenberg, Rusya’nın bir çatışmaya girmesi durumunda “Tüm üyelerimizi savunabiliriz” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakan Boris Johnson ise İngiliz yayın kuruluşu BBC ile gerçekleştirdiği röportajda, Rusya’nın yanlış yöne gittiğini belirtti. Putin’in NATO’yu Sovyetler Birliği’nin sınırında gördüğünü söyleyen Johnson, bu durumun sorunlara neden olduğunu ifade etti. İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson da kimyasal silahlarla mücadele için 48 milyon sterlinlik (54 milyon Euro) yatırım yapılacağını ve ordudaki binlerce askerin de şarbona karşı aşılanacağını belirtti. Williamson ayrıca, ülkenin güneybatısındaki Salisbury yakınında bulunan Porton Down Savunma Bilimi ve Teknoloji Laboratuvarı’nda, “Kimyasal Silahlar Savunma Merkezi” adlı yeni bir tesisin kurulacağını kaydetti.

İngiliz bakan, Rusya’yı ‘uluslararası kanunlar kitabını ihlal etmek’ ile suçlarken, “Rusya, bana göre, İngiltere’ye yönelik saldırı konusunda kasıtlı bir siyasi karar aldı” dedi.

Gazetecilerin, Theresa May tarafından açıklanan yaptırım paketine dair bir sorusuna da Williamson, “Hükümet, aldığı karara Rusya’nın nasıl bir karşılık vereceğini görecek” şeklinde yanıt verdi.