Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, BM’yi İran’a karşı harekete geçmeye çağırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, BM’yi Husi militanlarını silahlandırıp BM kararlarına aykırı davranan İran’a karşı harekete geçmeye çağırdı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, yaptığı yazılı açıklamada, Suudi Arabistan tarafından paylaşılan bilginin, Husiler tarafından temmuzda Suudi Arabistan’a atıldığı belirtilen füzenin daha önce Yemen’de görülmediğini ve İran’a ait olduğunu gösterdiğini ifade etti.

BM silah satışını yasaklıyor

Haley açıklamasında İran Devrim Muhafızlarının Yemen’deki Husi milisleri Kıyam füzeleriyle donatarak BM’nin 2231 ve 2216 sayılı kararlarını ihlal ettiğini söyledi. Amerika’nın bölge istikrarını bozan İran’ı engellemeye hazır olduğunu vurgulayan Haley, ülkesinin İran’ın uluslar arası ilkeleri ihlal etmesine gözlerini yummayacağını söylerken BM’i ve uluslar arası toplumu İran’a karşı gerekli icraatları yapmaya çağırdı.

Amerikan Büyükelçisi’nin değindiği BM’nin iki kararı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından önceden onaylanmadıkça ülke dışına silah satımını ve taşınmasını yasaklıyor. Ayrıca Husiler’in lideri Abdülmelik Husi, Devrik Lider Abdullah Salih ve onların destekçilerine silah tedariğini yasaklıyor.

“Suudi Arabistan İran’a karşı cevap hakkını saklı tutacak”

ABD’nin, İran’a yönelik çağrısı Husilerin Suudi Arabistan’daki Riyad havaalanına cumartesi günü attığı balistik füzeden sonra geldi. Füzenin menzili ilk kez Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a ulaştı.

Bu olaydan sonra Suudi Arabistan İran’a karşı cevap hakkını saklı tuttuğunu açıklayarak, Yemen’e hava, kara ve deniz yollarının tümünü Husilerin silahlandırılmasının önüne geçmek için kapadı. Hatta BM gözetiminde geçen yardımları bile engelledi. Zira Husiler teftiş noktalarındaki zaaflardan yararlanarak silah tedarik ediyorlar.

İran suçlamaları reddetti

Öte yandan dün İran kendisine yönelik suçlamaları reddetti. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İngiltere mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde İran’a yönelik suçlamaları gerçek dışı ve tehlikeli olarak nitelendirdi. Zarif ayrıca Suudi Arabistan’ın bölgedeki provakasyonlarını kınadı.

“Farklı seçenekleri üzerinde duracağız”

Öte yandaş Husi milisleri yaptıkları açıklamada iradelerinin asla kırılamayacağını vurgulayarak, Suudi Arabistan’daki bütün havaalanlarının, limanların ve önemli yerlerin doğrudan hedef alınacağı söylediler. Husilerin Yüksek Siyasi Kurulu’nun konuyla ilgili açıklaması ise şöyle: “ Ellerimizi bağlayıp oturmayacağız. Daha etkili seçenekler üzerinde durarak, Yemen halkına yönelik ambargoyu engellemeye çalışacağız”