Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, DEAŞ’lı savaş esirleri konusunda endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, Kuzey Irak ve Suriye’nin doğusundaki kamplarda bulunan yüzlerce DEAŞ militanlarından tutsak olanların geleceğini ve ailelerini incelemek üzere bakanlıkların temsilcilerinden oluşan gizli bir komisyon kurduğunu bildirdi.

ABD’li haber kaynakları, gizli komisyonun tutukluların şiddeti değiştirme, geldikleri ülkelerine geri dönme, Avrupa ülkelerine geçişe izin vermeme yollarını ve ölen militanların dul eşlerini ve çocuklarını araştırdığını ekledi. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 30’dan fazla ülkeye mensup tutuklu mevcut.

Çoğu militan DEAŞ’ın başkenti Rakka’nın düşmesinden sonra teslim olmuştu. Irak’taki sorunlara bakıldığında Rakka’da yenilgiye uğrayan savaş esirlerinin sorunları daha az. Oradaki esirler sadece tutuklanmışlardı ve çoğunluğu Musul kentinden ve Irak uyruklu kişilerdi.

Washington Post gazetesi, geçtiğimiz ay savaş sırasında ölen militanların eşleri ile yaptığı röportajı yayınladı. Yayınlanan röportajda “Bu insanların durumları çok karmaşık” denildi.

Bu karmaşıklık, ABD kuvvetleri ve müttefiki Peşmerge güçleri tarafından kontrol edilen yerlerde tanınmış yasal bir otoritenin olmaması ile daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Edinilen bilgiye göre, Perşmerge güçleri geçici mahkemeler ve polis yardımıyla rejimi koruyor. Ancak bu yerleşim yerine sosyal, sağlık ve eğitim hizmetleri sağlayamıyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Mustafa Bali, kamplardaki koşulların “özellikle kadınlar ve çocuklar için uluslararası standartlara uygun” olduğunu söyledi. Kürt yetkililer, DEAŞ militanları ile çalışmak zorunda bırakılan siviller arasında ayrım yapıp ikinci gruptan olanların çoğunluğunu serbest bırakılabilir.

Haber kaynakları, “Savaşa katılanlar yargılanacak ve cezalandırılacaklardır. DEAŞ’a katılıp, hastane ve belediye gibi sivil sektörde çalışanlar arabuluculuk komisyonu tarafından ayrıştırılacaklar” açıklamasında bulundu.

Bağdat’taki ABD Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillion, “Uzun süre tutuklu kaldıktan sonra, terörist militanları serbest bıraktığımızda her şey açıklığa kavuştu” dedi. Dillion, “Bunun bir daha olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’daki Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Michael Anton, DEAŞ’ın savaş esirlerinin akıbeti ve eşleri konusundaki ayrıntıları konuşmayı reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Diğer ülkelerde gözaltına alınan DEAŞ militanlarıyla ilgili sorunları çözmek için çalışıyoruz. Bu, yabancı ortaklarla yapılan tartışmaları da içeriyor” dedi.

Washington Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Sözcüsü Mark Kelstein, “Suriye, tutuklulara erişimle ilgili devam eden tartışmalara katılıyor. Kızılhaç öldürülen çocuklara, dul kadınlara ve yaşanan trajediye odaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “Bazı ülkeler vatandaşlarını almak için diğer ülkelere oranla daha fazla ilgi gösterdi. Avrupa hükümetleri, vatandaşlarının iadesi için henüz bizimle iletişime geçmedi” dedi.