Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, DEAŞ’lıları Guantanamo’ya gönderebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetiminin, aralarında Beatles hücresinden 2 İngiliz’in de bulunduğu DEAŞ militanlarını Guantanamo’daki gözaltı merkezine göndereceği iddia edildi.

NBC’nin haberine göre, ismi açıklanmayan 2 ABD’li yetkili, Suriye ve Irak’ta tutuklanan bazı yabancı teröristlerin Küba’daki hapishaneye gönderilebileceğini açıkladı. Yetkiler, ülkeleri tarafından kabul edilmeyen diğer teröristlerin Irak’taki bir hapishaneye gönderileceğini ifade etti.

Habere göre, DEAŞ içinde “The Beatles” olarak adlandırılan 4 kişilik üst düzey bir hücre üyeleri olan Alexanda Kotey ve el-Şafi el-Şeyh de Guantanamo’ya nakledilecek teröristler arasında olabilir. Bu 2 terörist, aralarında ABD’li gazeteci James Foley ve birkaç batılı yardım çalışanının da bulunduğu sivillere yönelik kafa kesme videolarıyla tanınıyor.

En fazla 780 mahkumun bulunduğu gözaltı merkezine 2008’den beri yeni mahkum transferi yapılmamıştı. Hapishanede şu anda ABD’de 11 Eylül saldırılarına karışmakla suçlanan birkaç El Kaide üyesinin de aralarında bulunduğu 40 mahkumun kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Pentagon sözcüsü Sarah Higgins yaptığı açıklamada, “Şu aşamada Guantanamo’ya nakledilmek için kimse belirlenmedi. Guantanamo’daki gözaltı merkezi, teröristlerin uzun vadede hapiste kalması için bir seçenek. Mahkumların diğer yabancı ortaklara nakledilmesi de diğer seçenekler arasında bulunuyor” dedi.