Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington: Esed rejiminin dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

G7 ülkeleri, dün düzenledikleri toplantıda, Rusya’ya karşı ortak bir tavırda birleşti. ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Esed rejimine yönelik askeri operasyonuna destek veren G7 Ülkeleri, Moskova’ya Suriye krizinin çözümüne katkı sunma çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Vekili John Sullivan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Esed rejimi ve destekçilerinin dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız” dedi.

G7 Ülkelerinin Rusya’nın seçimlere müdahalelerle demokrasileri sarsma girişimlerinden endişe duyduğunu dile getiren Kanada Dışişleri Bakanı Christia Varriland, gazetecilere yaptığı açıklamada, G7 Ülkeleri’nin yakın zamanda dış müdahalelere karşı mücadele planına dair ayrıntıları paylaşacağını bildirdi. Rusya’nın İran ve Esed rejimini desteklediğine dikkat çeken Varriland, Suriye’deki krizin çözümü için Rusya’nın yardımına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Sınırlı bir askeri harekete başvurulmuştur

Toplantı sonrası G7 Ülkeleri tarafından yayınlanan ortak bildiride, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Esed rejimine yönelik bombardımanları desteklenirken, “Bütün diplomatik seçenekler devre dışı kalınca sınırlı bir askeri harekete başvurulmuştur. Harekat, uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımına karşı olduğunu ortaya koymuştur” denildi.

“ABD kuvvetleri, DEAŞ tamamen yok edilene kadar Suriye’de kalacaktır”

ABD Dışişleri Bakanı Vekili Sullivan ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, şunları söyledi; “ABD, Fransa ve İngiltere, 13 Nisan günü, Esed rejimine ait 3 hedefe bombardıman düzenlemiştir. Söz konusu askeri operasyon, Esed rejiminin kadın ve çocukları hedef aldığı kimyasal saldırısına cevap olarak düzenlenmiştir. Operasyon, dünyanın medeni ülkelerinin ortaklaşa tavrıdır. ABD ve iki ortağının gerçekleştirdiği bombardımanlar sadece Esed rejiminden hesap sormak için değil rejimin gücünü kırmayı ve ileride yeni bir kimyasal saldırı düzenlemesini engellemeyi hedeflemiştir.”

ABD’nin DEAŞ terör örgütü tamamen yok edilene dek Suriye’de kalacağını vurgulayan Sullivan, sözlerini şöyle tamamladı; “ABD kuvvetleri, DEAŞ terör örgütü tamamen yok edilene kadar Suriye’de kalacaktır. Bununla birlikte, bölgesel müttefiklerimizin kazanımlarımızı perçinlemeye imkan tanımasıyla uluslararası güçler çalışmalarını sürdürerek, DEAŞ’tan temizlenen bölgelerde istikrarı sağlamak ve DEAŞ’ın geri dönüşünü engellemeye çalışacaktır. ABD ve müttefikleri, Cenevre’de 2254 sayılı uluslararası karar çerçevesinde sürdürülen siyasi sürece yeniden işlerlik kazandırmak için çalışarak, Esed rejimi ve müttefiklerinin dolduracağı bir boşluk bırakmayacaktır.”