Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Güney Sudan’daki çatışmalar için Afrika ülkelerine çağrıda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Shannon dün yaptığı basın açıklamasında, Güney Sudan’da 4 yıldır süren iç savaşı sonlandırılması için siyasi baskının arttırılması gerektiğini ifade ederek “Afrikalı mevkidaşlarımızın şu an yapması gereken ve yapabilecekleri daha çok şey olduğuna inanıyoruz” dedi.

Shannon, Amerikan Barış Merkezi’nde ABD-Afrika ortaklık toplantısının oturum aralarında yaptığı açıklamada, Washington’ın artık Güney Sudan liderliğine hoşgörüyle yaklaşmadığını ve çatışmaların son bulması için Afrikalı devletlerle ortak çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak, bu çatışmaların korkunç boyutlara ulaştığını dile getirdi.

Shannon’ın açıkmaları, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) Başkanı Mark Culi’nin 2 Eylül’de Güney Sudan’ın başkenti Cuba’ya yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’e ABD’nin Güney Sudan ile ilişkilerini gözden geçirdiği mesajını ilettiği ziyaretinden sonra gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta, ABD yönetimi, Güney Sudan’daki iki üst düzey yetkiliye ve çatışmalarda sivillere karşı şiddet eylemleri uygulayan eski bir lidere yaptırım uyguladı.

Güney Sudan, 2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını kazanmasıyla dünyanın en yeni ülkesi oldu. 2013 yılının sonlarında iç savaş patlak verdi. Ülkenin dörtte birinden fazlası evlerini terk etmek zorunda kaldı.

BM’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı bir raporda, Güney Sudan’daki iç savaşı sonlandırmaya yönelik çabaların çelişkili olduğunu ve uluslararası arabulucular arasındaki anlaşmazlıkların Kiir hükümetine fayda sağladığı bildirdi.

Doğu Afrika’daki devlet liderleri, çatışan taraflardan bir yıldan fazla süreyle yürürlüğe girmeyen barış sözleşmesine bağlılıklarını yenilemelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Afrika Birliği Komisyonu ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) de çatışmayı sona erdirmeye çalışan uluslararası taraflar arasında.