Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, İdlib’deki terör gruplarına dair Moskova’nın kaygısını paylaşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’ın ‘İdlib’deki terör gruplarına dair’ Moskova’nın duyduğu endişeleri paylaştığını ve bu konuda harekete geçmeye hazır olduğunu bildirdi.

Pomopeo, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz de Suriye’nin kuzeybatısından gelen terör dalgasından endişe duyuyoruz. Söz konusu bölgede teröristlerin bulunduğu ve bu teröristlerin başka bölgelere terörlerini yaymalarına izin verilmemesi gerektiği hususunda Moskova ile hemfikiriz” ifadelerini kullandı.

Mike Pompeo, açıklamasında ayrıca, ABD’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki terör gruplarının tasfiyesi için harekete geçmeye hazır olduğunu bildirerek, İdlib konusunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenko, bağımsız kaynakların Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) örgütünün, rejimi kimyasal silah kullanmakla itham etmek için bir provokasyon hazırlığında olduğunu bildirdiğini iddia etti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ise Suriye’de yeni bir kimyasal saldırı gerçekleşmesinin önüne geçmek için Rusya ile ortak çalıştıklarını ifade etti.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de, uluslararası güçler tarafından terör örgütü olarak nitelenen Nusret Cephesi ve benzeri örgütler de bulunuyor. Esed rejimi ve Rusya, İdlib’deki ‘terör’ gruplarının, rejime ait askeri noktalara saldırılar gerçekleştirdiğini iddia ediyor.