Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CIA’e Ladin’in yerini bildiren doktor Şekil Afridi’nin ilginç serüveni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Biri Pakistan’da diğeri de ABD’de olan Pakistanlı iki mahkum, iki eski müttefik olan Washington ve İslamabad’ın geçtiğimiz 6 yıl içinde bulunduğu durumun net bir yansıması konumunda.

CIA’ye Bin Ladin’in yerini bildiren doktor Şekil Afridi, kanuni herhangi bir dayanağı bulunmaksızın Pakistan’da tutuklu bulunuyor. Afganistan’daki ABD askerlerini öldürmeye çalışmaktan suçlu bulunarak ABD mahkemeleri tarafından ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen Afiya Sıddiki de ABD’de hapishanesinde.

Dr. Şekil Afridi, Pakistan’da vatana ihanet suçundan yargılandı. Ancak ABD halkı el-Kaide liderinin yakalandığı operasyonda CIA’ye yardım ettiğinden dolayı kahraman olarak görüyor.

Pakistan halkı ise ABD hükümetinin terörist olarak gördüğü Afia Saddiki’yi ABD askeri baskısı karşısında duran bir kahraman olarak görüyor. Afiya Sıddıki, Afganistan’da bir ABD askerini öldürmeye çalıştığı sırada Afganistan’daki ABD ordusu tarafından tutuklanmadan önce Boston’da terör örgütünün uyuyan hücrelerinin bir parçası olmakla suçlanıyordu.

ABD hükümetinin Pakistan’a Şekil Afridi’yi bırakması için yaptığı baskı sırasında Pakistanlılar bu iki ismin takas edilmesini teklif etti. Fakat Pakistan ordusu dış istihbarat servisiyle olan işbirliğinden sonra affedilemez bir suç işlediğini öne sürerek Şekil’in serbest bırakılmasına karşı çıktı.

Ancak Afridi’ye yönelik suçlamalar Usame bin Ladin suikasti ile ilgili değil. Afridi, CIA’in gizli planı çerçevesinde Bin Ladin’in yaşadığı Abbottabad’da aşı kampanyası adı altında DNA örnekleri toplamakla suçlandı.

Afridi, kabile kanunları uyarınca Hayber Kabilesi bölgesindeki silahlı militanların geçişini kolaylaştırmakla suçlandı. Taliban’dan yapılan açıklamalarda bile, sanıkların mahkeme önünde görünmesini gerektirmeyen ve Pakistan’daki eski kabile sistemine dayanılarak yöneltilen suçlamalar ile alay etti.

Pakistanlı yetkililerden yapılan açıklamlar ise her ne kadar vatana ihanetle suçlandıysa da Şekil Afridi’nin kamuya açık oturumlarda yargılanma hakkı olduğu ve itiraz edebileceği yönünde. Avukatların ifadesine göre ise bu durum, Pakistan askeri ve sivil kurumları tarafından reddediliyor.

Pakistan basını, ABD’li yetkililerden Afiya Sıddıki’nin durumu hakkında birçok defa bilgi talep etti. Fakat ABD’nin cevabı her defasında aynı oldu: ABD yasalarına göre, ABD hükümeti tarafından mahkum edilen bir sanık hakkında beraat kararı verilemez.

Afganistan’da bir ABD askerini silahla öldürmeye çalışırken tutuklanan Sıddıki yıllardır gözlerden uzak bir yerde gizleniyordu. Pakistan’da ulusal bir kahraman olarak nitelendirilen Dr. Sıddıki’nin serbest bırakılması için Pakistan’da gösteriler düzenlenmişti.

2011 yılında Dr. Afiya Sıddıki ve Dr. Şekil Afridi’nin durumlarının ortaya çıkmasının ardından Pakistan ve ABD’nin yolları ayrıldı. Pakistan tarafı Dr. Afiya Sıddıki’nin, ABD de Dr. Şekil Afridi’nin bir kahraman olarak ülkeye dönmesini istiyor.