Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington: İran, dünyadaki terör faaliyetlerinin baş destekçisi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin terör kapsamında yayınladığı senelik dışişleri raporunda; İran’ın dünyada yaşanan terörizme destek veren ülkelerin başını çektiğini ve mali ve kanuni yaptırımların ağırlaştırılmasına rağmen, Hizbullah gibi ona tabi olan cemaatlerin, halen ABD’nin çıkarları için bir tehdit unsuru olduğunu ifade etti.

Rapor, DEAŞ örgütünün 2016 senesi içerisinde terör örgütlerinin başı olarak varlığını sürdürdüğünü, El-Kaide ve bölgesel kollarının, devletin müesseselerini ele geçirme ihtiyacı duyduğu birçok bölgede halen dirençli olduğunu ifade ederken; aynı zamanda El-Kaide’nin Şam kolu olan Nusra Cephesi’nin, Kuzeybatı Suriye’deki silahlı mücadeleden yararlanmayı sürdürdüğünü vurguladı.

Suudi Arabistan’da övgüyle karşılandı ve Washington ile olan kuvvetli ilişkilerinin, terörle mücadele düzeyinde de devam edilmesi gerektiği raporda belirtildi. Krallık, terörle yüzleşme ve aşırı şiddet yanlısı ideolojilerle mücadele etmede bir güç oluşturmaya devam ettiğini ekleyerek, DEAŞ’e karşı uluslararası koalisyonda Suudi Arabistan’ın lider ve aktif bir üye olduğunu belirtti.

Rapor, 2016’daki terör olaylarının,2015’e oranla yüzde 9 azaldığını, ölümlerin ise yüzde 13 azaldığına dikkat çekti. Ayrıca Afganistan, Suriye, Nijerya, Pakistan ve Yemen’deki terör saldırılarının ve ölüm oranlarının azaldığına ve dünya genelinde birbiriyle sınırı olan 104 ülkenin hedef alındığını ortaya koydu. 2016 yılı içerisinde, terör saldırılarının genelinin yüzde 55 oranında Irak, Afganistan, Hindistan, Pakistan ve Filipinler’de gerçekleştiğini ve Irak, Afganistan, Hindistan ve Pakistan’da meydana gelen bu saldırılarda kurbanların yüzde 75’inin öldüğü ifade edildi.