Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Lübnan ordusuna askeri yardım sözü verdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington, Lübnan ordusuna “mutlak ve uzun vadeli” askeri yardım sağlamaya devam etme kararını yineledi.

Açıklama, Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Avn’ın Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelmek üzere gerçekleştirdiği Washington ziyareti sırasında yapıldı. Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, bu bağlamda güney ve doğu sınırlarını korumak için Lübnan ordusunun ihtiyaç duyduğu ekip ve mühimmatlar sağlanacak.

Öte yandan Washington, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’in, ordu liderliği tarafından Lübnan’ın güneyinde bulunan Litani bölgesindeki askeri kuvvetlerin güçlendirilesi kararına övgüde bulundu.

Ayrıca Avn ziyareti, Lübnan güvenlik heyetinin iki taraf arasındaki görüşmeleri başlatmak için Moskova’ya gideceği bilgilerinin yayınlamasıyla gerçekleşti. Öyle ki, Rusya ziyaretinde heyet, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin son Moskova ziyaretini takiben, Hariri ve Rusya lideri arasında sağlanan anlaşma kapsamında Lübnan’a verilecek silahlar hakkında da bilgi alcaktı. Kaynaklar, Lübnan ve Rusya arasında görüşmeler yapıldığını belirtirken, askeri bir kaynak da, Lübnan ordusunun herhangi bir askeri yardıma açık olduğunu, ancak şu ana kadar bu düzeyde resmi bir şey kaydedilmediğini duyurdu. Ayrıca Lübnan ordusuna yapılan en önemli askeri yardımın ABD’den gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan bir güvenlik kaynağı tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalara göre, Moskova’ya gidecek olan heyet, güvenlik kurumlarının ihtiyaç duyduğu ve iç güvenliği koruma – terörle mücadele rolü sağlayacak ekipman, silah ve mekanizmaların türü için iç – kamu güvenlik güçlerini ve sivil savunma ihtiyaçlarını belirleyecek.

Kaynak “Sözü edilen ekipmanlar bağış şeklinde olmayacaktır. Lübnan karşılığında, faizsiz ve beş yıldan daha uzun vadede çok düşük rakamlar ödeyecektir.” açıklamasında bulunurken, heyetin Moskova’dan döndükten sonra, ödemeleri planlamak için Rus silah ve teçhizatının maliyeti hakkında Maliye Bakanlığına bilgi vereceğini kaydetti.

Öte yandan Lübnan ordu komutanın Washington ziyareti de büyük önem arz ediyor. Zira Suriye ile doğu sınırı üzerinde bulunan DEAŞ’a karşı gerçekleşen son savaşta ordu deneyimlerini sergileme fırsatı yakaladı. Kaynaklar Şarku’l Avsat’a, General Avn’ın bir araya geldiği isimlerin, “savaşın ayrıntılarını, ordunun karşılaştığı zorlukları ve savaşta kullanılan modern teknikleri (çoğu Amerika tekniği)” dinlemeyi beklediklerini açıkladı. General Avn’ın kısa süre önce bir ABD askeri ile sunduğu savaş seyri, Lübnan Hava Kuvvetleri’nin topçu atışlarına ayak uydurmak için, lazer teknolojisini nasıl kullandıkları ile ilgiliydi.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a ulaşan bilgilere göre, savaş ve sonuçları “Lübnan ordusunun uluslararası düzeydeki statüsünü” güçlendirdi. Bu durum, ABD ordu komutanı tarafından, Milli Savunma Üniversitesi (NDU) salonundaki birkaç fotoğraf arasına Lübnan ordusu generali Avn’ın fotoğrafının koyulmasıyla ödüllendirildi. Avn’ın, NDU’de 2009 yılında terörle mücadele dersleri aldığı belirtiliyor.

Kaynaklara göre, General Avn’ın ABD’li yetkililere, “kazandığı deneyimin, Lübnan’ın güneyindeki saha ve doğusunda bulunan Arsal komutanlığı sırasında, askeri kariyeri boyunca kendisine yardım ettiğini”, aldığı bilgileri uyguladığını ve ordu komutanlığına getirilmesinden birkaç ay sonra gerçekleşen savaşları tamamlamasını sağladığını açıkladı.

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen General Avn, aynı şekilde CENTCOM Komutanı General Joseph Votel ile de görüştü. Görüşme, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı huzurunda gerçekleşti.

Kaynaklar, görüşmelerin önemli olduğunu kaydederken, Avn’ın Arsal savaşı, ordunun vizyonu ve mühimmat ihtiyacı konularına değindiğini belirtti. ABD’li yetkililerin, orduya destek vereceği ve bu desteğin uzun vadeli olacağı, ayrıca ABD’nin Lübnan’a yardımlarının devam edeceğini duyurdu.

Öte yandan Lübnan ordusu, ABD’den bu ayın başında iki Süper Tucano saldırı uçağı teslim aldı. Uçaklar, lazerli silah sistemi kapsarken, riskleri azaltma ve çevresine zarar vermeksizin nokta atışı sağlama konularında Lübnan ordusunun ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ayrıca ordunun, Mayıs 2018’de de ilave uçak teslim alacağı ve uçak sayısını toplam 6’ya çıkaracağı belirtildi.

ABD ile Lübnan ordusu arasındaki askeri yardım anlaşması kapsamında Lübnanlı bir teknik ekip, ABD’de eğitim almaya başlamıştı. Söz konusu iki uçağın tesliminin, bu eğitimlerin tamamlanmasının ardından gerçekleştiği bildirildi.

General Avn’ın Washington’a ikinci ziyareti olan söz konusu ziyaret, geçtiğimiz Ağustos ayında kararlaştırıldı. Askeri ve sivil isimlerle görüşmesi planlanan Avn’a, Milli Savunma Üniversitesi’nde ödül takdim edilmesi planlanırken, söz konusu ödül “(Arsal) Tepelerindeki Şafak” savaşı nedeniyle ertelendi.

Öte yandan General Avn’ın Salı günü General Votel ile yaptığı görüşmede, ABD’li General, Avn’u Lübnan ordusunun “(Arsal) Tepelerindeki Şafak” savaşında kazandığı büyük zaferden ötürü tebrik etti. Görüşmede, iki ülkenin orduları arasındaki ikili ilişkileri, işbirliğini geliştirme ve Lübnan ordusunun ulusal misyonuna destek yolları masaya yatırıldı. Ayrıca ABD, askeri yardım programını Lübnan Ordusu’na sunarken, General Votel, sonraki aşamalarda yardımların artmaya devam edeceğini belirtti. Genaral Avn ise, Lübnan askeri heyetine yönelik daveti, orduya farklı durumlardaki desteği ve ilgisi sebebiyle CENTCOM Komutanı General Votel’e şükranlarını sundu.