Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Mattis’in Çin ziyaretini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington yönetimi, Savunma Bakanı Jim Mattis’in Çinli mevkidaşı Wei Fenghe ile yapacağı görüşme için Pekin’e gerçekleştireceği ziyareti iptal etti. Üst düzey bir ABD’li askeri yetkilinin AFP’ye verdiği bilgiye göre, ziyaret Çin tarafının tarih belirlemekten kaçınması üzerine iptal edildi.

Askeri yetkili, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), Mattis’in, Pekin’e gerçekleştireceği ziyarette, Fenghe ile güvenlik müzakereleri yapacağını ifade etmişti. Ancak Pekin yönetiminin görüşme için tarih vermemesi nedeniyle ziyaretin iptal edildiğini kaydetti.

ABD ve Çin arasında, son dönemde başta ticaret alanında olmak üzere gerginlikler yaşanıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticari savaş ve Tayvan’a 1.3 milyar dolarında silah satışını onaylaması Pekin yönetiminin tepkisini çekti. Komünist Çin yönetimi, Tayvan’da hak iddia ederken, Tayvan’ın bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri seçeneğe başvurma tehdidinde bulunuyor.

ABD’den Çin’e mali yaptırım

Washington yönetimi ise geçtiğimiz ay, Çin Savunma Bakanlığı’na bağlı Maden Geliştirme Birimi’ne yönelik mali yaptırımlar uygulamıştı. Yaptırımlar, Çin yönetiminin Rusya’dan Su-35 tipi savaş uçağı ve S-400 füze savunma sistemi parçaları alması nedeniyle uygulanmıştı.

Pekin yönetimi ise Washington’un bu adımına karşı Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın ABD’li mevkidaşıyla yapacağı görüşmeyi iptal etmişti.

İki ülke arasındaki gerilim Pasifik bölgesindeki hareketliliğe de yansırken, geçtiğimiz Pazar günü, Çin savaş gemileri, Güney Çin Denizi’nde seyreden ABD’ye ait USS Decatur adlı Destroyer’e yaklaşarak bölgeden uzaklaşması yönünde uyarıda bulunmuştu.

https://turkish.aawsat.com/2018/10/article55439286/guney-cin-denizinde-tehlikeli-yakinlasma