Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Mısır ve Irak dahil 11 ülkeye yönelik mülteci yasağını kaldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD dün 11 ülkeye yönelik mülteci yasağını kaldırdı. Ancak ABD’ye gitmek isteyenlerin geçmişe oranla daha sıkı güvenlik önlemlerine tabi tutulacağını açıkça belirtti.

ABD’li yetkililer yasağın kaldırıldığı ülkelerin listesini açıklamadılar. Ancak mülteci hakları örgütlerine göre, çoğunluğu Müslüman olan bu 11 ülke arasında, Mısır, İran, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Sudan, Mali, Somali, Güney Sudan ve Kuzey Kore bulunuyor.

Güvenlik tedbirleri sıkılaştırıldı

ABD makamları, mülteci seçim kriterlerinin yanı sıra özellikle sığınmacıların kontrollerinin sıkılaştırılması ve yüksek riskli ülkeler listesinin düzenli olarak güncellenmesi dahil olmak üzere, ABD Mülteci Kabul Programı’ndaki tavsiyeler ve güvenlik tedbirlerini sıkılaştırıldığını açıkladı.

Açıklamasında, ABD’ye kimlerin geldiğini bilmenin çok önemli olduğunu ifade eden ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen, “Bu ek güvenlik önlemleri, mülteci programımızı istismar etmek isteyen kötü niyetli kişilerin işlerini zorlaştıracak ve vatanımızı korumak için daha fazla risk aldığımıza emin olmalarını sağlayacak” dedi.

ABD, mültecilerin kabulünden dört ay sonra Ekim 2017’de kabullerin askıya alındığını açıkladı. Trump yönetimi, ABD’ye mülteci olarak kabul edilen insan sayısını önemli ölçüde azaltma kararı aldı.

“Güvenlik önlemleri Müslümanlara yönelik değil”

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 ülke için alınan sıkı güvenlik önlemlerinin, Müslümanları hedeflemediğini söyledi. Ülkelerine gelmek isteyenlerin dinlerine bakılmadığını belirten yetkili, yüksek riskli ülkelerden gelenlere yönelik sıkı güvenlik önlemleri konusunda ise, bunun yeni bir gelişme olmadığını söyledi.

Trump’ın mülteci politikası

Bir yıl önce ABD Başkanı seçilen Donald Trump, seçilmesinden bu yana dünyanın dört bir yanından gelen göçmen ve mültecilere karşı daha sert bir tavır takındı.

Önceki başkan Barack Obama, Ekim 2016’da 110 bin kişi ile başlatılan mülteci programının 2017 bütçesini ve mülteci sayısını belirlemişti. Ancak Donald Trump, 110 bin kişilik rakamı 53 bine düşürürken 2018 için en fazla 45 bin kişinin ülkeye alınacağını açıkladı.

Bu yıl ki sığınmacı sayısının, yeni denetim prosedürleri ve işlemlerin yavaşlatılmasının yanı sıra mültecilerin ülkeye alınma işlemlerinin 120 gün askıya alınması nedeniyle önemli ölçüde azalması bekleniyor.

Bakanlık ayrıntılı bilgi vermedi

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, bu ciddi önlemlerin, 11 ülkeden gelmek isteyen mültecilere ne gibi yükümlülükler getireceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Ancak tüm gelenlerden, yetkililere hayatları, geçmişleri ve yaptıkları hakkında daha fazla bilgi vermeleri ve yetkililerin sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarına erişmelerine izin vermeleri isteniyor.
Bu adım, Trump’ın, ABD göçmenlik yasasında köklü bir değişiklik yapılması konusundaki baskı yaptığı bir dönemde atıldı. Gözlemciler, bunun, her yıl gelenlerin sayısında yüzde 50’lik bir düşüşe sebep olacağına, Afrika ve Asya’dan gelen kişilere karşı önyargılı davranılmasına yol açacağına dikkat çekti.

Şimdiye kadar bir göçmenin ebeveynleri ve kardeşleri gibi geniş ailesi ile birlikte bulunmasına izin verilirken, artık yalnızca eş ve çocuklarını kapsayacak şekilde aile üyelerine sınırlandırma getirilmesi önerildi.

“Uygulanan politika ulusal güvenlik için gerekli”

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, uygulanan politikanın ulusal güvenliğin terörizm ve terör suçlarından korunması için gerekli olduğu belirtildi.
Buna karşılık, Trump ‘Rüyadakiler’ olarak bilinen 1.8 milyon kaçak göçmenin önünü açacak bir plan önerdi. Bu göçmenler, 10 ila 12 yıllık bir süre zarfında ABD vatandaşlığı alabilecekler.

Güvenlik duvarı için görüşmeler devam ediyor

Öte yandan, bu önerilere paralel olarak, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Meksikalı göçmenlerin ülkeye kaçak yollardan girmelerine son vermek üzere ABD’nin güney sınırına bir duvar inşa etmek için gerekli olan 25 milyar dolarlık bütçeyi görüşmeye başladılar.