Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Washington ve Moskova nükleer sorumluğunu yerine getirecek’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington’un geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Moskova ile yapılan Rusya-ABD Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nın (START) yükümlülüklerini yerine getirdiği belirtildi. Moskova’nın 5 Şubat tarihine kadar aynı şeyi yapmasının beklenmekte olduğu bildirildi.

5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren antlaşma şartları, her devletin anlaşmayla belirlenen aşılmaması gereken silah bulundurmanın ana sınırlarına ulaşmak için önünde 7 yıl vardır. Söz konusu silahlar, 700 roket ve fırlatıcı, Bin 550 nükleer savaş başlığı, askeri planlara göre yerleştirilmiş ya da yerleştirilmemiş 800 roketatardan oluşmakta.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ABD, Ağustos 2017’de yeni START sözleşmesinin ana sınırlarını yerine getirdi. Moskova, bu sınırları zamanında sağlamak niyetini defalarca dile getirdi. Bunun olmayacağına inanmamak için bir nedenimiz yok” şeklinde konuştu.

İki taraf da önümüzdeki ay veri alışverişinde bulunacak

Nauert, son yedi yıldır düzenli olarak yapıldığı gibi her iki tarafın da önümüzdeki ay veri alışverişinde bulunacağını belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ayrıca “Her iki ülkenin söz konusu veri alışverişi sonrasında mümkün olan en kısa sürede diğer yükümlülüklerini yerine getirmesini ümit ediyoruz” dedi.