Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington ve müttefikleri Kuzey Kore’ye yaptırımları artırma kararı aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington ile müttefikleri, deniz kaçakçılığını engellemek ve deniz güvenlik operasyonları da dâhil olmak üzere Kuzey Kore’ye uygulanan uluslararası yaptırımların ihlalinin önüne geçmek için yürütülen çalışmaların sıkılaştırılacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Kanadalı mevkidaşı Chrystia Freeland’ın başkanlık ettiği Vancouver’daki toplantıda uluslar arası alanın önde gelen ülkelerine ‘deniz yasaklarına’ destek çağrısında bulunuldu.

Japonya ve Güney Kore’nin yanı sıra birçok ülkenin katılım gösterdiği toplantıda Kore Yarımadası’nın nükleer güç merkezi olmayacağı vurgulandı.

Çin ve Rusya’nın davet edilmediği iki günlük toplantıdan çıkan en somut önlem ise ambargo kapsamındaki nükleer maddelerin ithalatının yasadışı yollardan yapılmasını engellemek için yaptırımları artırmak oldu.

Birçok gözlemci Çin’in desteğinin diplomatik başarının anahtarı olduğundan şüphe duyuyor. Bazı gözlemciler ise Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve “Yapılan son Kore görüşmeleri yaptırımların yürürlükte olduğunu kanıtlıyor” açıklamasında bulunan Güney Koreli mevkidaşı Kang Kyung-wha arasındaki üslup farkına dikkat çekiyor.

Toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Tillerson, müttefiklerin uluslararası yaptırımları uygulamak için Çin ve Rusya ile birlikte çalışmaya devam ettiğini ve Kang Kyung-wha’nın nükleer silahsızlandırma konusunda müzakerelerde bulunacağını belirtti.

Tillerson açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kuzey Kore’nin bizi dağıtma ve bölme girişimlerine rağmen başta Çin ve Rusya ile olmak üzere bölgedeki ortaklıklarımız ve birlikteliklerimiz devam edecek. Görüşmelerde yaptırımları ve kaçakçılıkla mücadele için birlikte çalışmanın önemini ele aldık. Ayrıca gemiler arasında yapılan yasadışı transferleri engellemek için de deniz ambargosunu güçlendirme çağrısında bulunduk.”

Kuzey Kore yabancı gemilerden kendi gemilerine aktarım yaparak yaptırımlardan kurtulmaya çalışmakla suçlanıyor.

Uzmanlar, ticaret gemilerine yapılan deniz tecrit operasyonlarının bir savaş eylemi olarak yorumlanacağı ve Kuzey Kore’nin buna yıkıcı tepkilerle karşılık vereceği görüşünde.

Washington’da hazırlanan raporlar, ABD güçlerinin Kuzey Kore Lideri’ni en iyi seçeneğin masaya oturmak olduğuna ikna için en azından sınırlı bir darbe planladığına işaret ediyor.

Tillerson ise askeri planlama konularını tartışmayı reddediyor. Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pyongyang ile temas halinde olup olmadığı konusunda ise yorum yapmadı. Ancak krizin tırmandığı konusunda uyarıda bulundu.

Tillerson açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Hepimiz mevcut koşularda ABD’nin Kuzey Kore ile olası bir savaştan endişe duyup duymadığı konusunda gerçekçi ve net olmalıyız. Kuzey Kore’nin nükleer savaş başlıkları ve kıtalararası balistik füze testleri, küresel bir tehdit oluşturan bir cephanenin gelişimini ortaya çıkarıyor. Kuzey Kore’nin masaya oturmasını öne sürmenin çözüme doğru atılan en doğru adım olduğuna inanıyorum. Askeri çözüm iyi sonuçlar vermeyecektir.”