Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington, Pekin’e yönelik ticari suçlamalarını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarını değiştirmediği belirterek Pekin yönetimine yönelik suçlamalarını yineledi.

ABD Ticaret Temsilciliği’nin Çin’in fikri mülkiyet ve teknoloji transfer politikalarına dair hazırladığı ‘Section 301’ adlı soruşturma raporunun güncellenmiş halinde Pekin’e ilişkin ulaşılan son bulgulara yer verildi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu güncellemeyi yönetimin güçlendirilmiş izleme ve uygulama çabaları kapsamında yaptık. Güncelleme, Çin’in Section 301 soruşturmamızla ilgili 2018’in Mart ayı tarihli raporun konusu olan adil olmayan, dengesiz ve piyasayı aksatma uygulamalarını temelden değiştirmediğini ortaya koyuyor.”

Lighthizer, Çin’in ABD fikri mülkiyet haklarına karşın siber hırsızlığı yürütme, destekleme ve uygulama politikasını sürdürdüğünü dile getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan benzer rapor

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından salı günü yayınlanan bir diğer raporda da Çin’in son aylarda perpvasız bir şekilde eylemlerini sürdürdüğü belirtildi.

Sivil bilgi güvenliği şirketleri tarafından elde edilen sonuçların yer aldığı 50 sayfalık raporda, Çin’in korsan faaliyetlerinin ABD’nin belirli sektörlerinde devam ettiğine dikkat çekilirken Pekin tarafından desteklenen kuruluşların internet, yapay zeka, biyomedikal, alternatif enerji, demiryolları, tarım makineleri ve yüksek teknoloji alanlarını hedef aldığına işaret edildi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in önümüzdeki haftalarda Arjantin’de düzenlenecek G20 Zirvesi’nde söz konusu başlığı görüşmek üzere bir araya gelmesi bekleniyor.