Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Washington Post: Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini gizlemeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, tarihi Singapur zirvesinde nükleer silahları yok etmeye yönelik çalışmalar yapacağına dair söz veren Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini ABD’den gizlemeye çalışıyor.

Gazete, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililere dayandırarak verdiği haberinde, ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 12 Haziran’da gerçekleşen zirvenin ardından, Kuzey Kore’de nükleer silahların üretimi ve gelişimi için kullanılan gizli tesislerin olduğu belirtildi.

Washington Post, söz konusu haberde Kuzey Kore’nin, nükleer stok ve üretim tesislerinin bir kısmını ABD’den gizli tutmayı planladığına dikkat çekti.

Bu durum, Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma yolunda ilerlemek için Washington’a söz vermesine rağmen nükleer programını sürdürmeyi planladığı anlamına geliyor.

Kuzey Kore lideri Kim, Trump’la yaptığı zirvede, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arınması için çalışma konusundaki kararlılığını yinelemiş, ancak nükleer silahsızlanmayı uygulama yollarını açıkça tanımlamamıştı.

NBC kanalı: Kuzey Kore uranyum üretimini arttırdı

ABD televizyon kanalı NBC, Pyongyang yönetiminin nükleer silahlar için zenginleştirilmiş uranyum üretimini arttırdığını açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen 5 Amerikalı yetkili NBC’ye verdikleri demeçte, Kuzey Kore’nin nükleer silahlarından gerçekten vazgeçmek yerine ABD’den mümkün olan her türlü imtiyazı elde etmeyi planladığını ifade etti.

NBC’nin haberinde, ABD’li yetkililerden birinin, “Kuzey Kore’nin aylardır nükleer deneme ve balistik füze testlerini askıya almasına rağmen, ABD’yi kandırmaya çalıştığına dair tartışmasız kesin kanıt mevcut. Fakat, Kuzey Kore’nin nükleer stoklarını düşürdüğü veya nükleer üretimini durdurduğuna dair hiçbir kanıt yok” dediği belirtildi.

38 North sitesi de benzer iddiada bulundu

’38 North’ web sitesi bu ayın 21’inde uydular tarafından çekilen fotoğrafların Kuzey Kore’de nükleer çalışmalar yapan Yongbyon Araştırma Merkezi’nin altyapısındaki gelişmelerin hızlı bir şekilde devam ettiğini gösterdiğini bildirdi.

Site ayrıca, Kuzey Kore’nin uranyum zenginleştirme tesisindeki faaliyetlerin devam ettiği ve yeni tesisler yapıldığına da dikkat çekti. 38 North sitesi bu işlerin Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma konusundaki kararlılığıyla bağlantılı olduğunu düşünmekten kaçınmak gerektiğini vurgulayarak, tesisin çalışmalarına devam edebileceğini belirtti.

Pompeo Kim ile yeniden bir araya gelmek istiyor

Pyongyang’da iki kez Kuzey Kore lideri Kim ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, nükleer silahsızlanma konusundaki ayrıntıları belirlemek üzere Kuzey Kore lideri ile tekrar görüşmek niyetinde olduğunu bildirdi.

Pompeo, “Aramızda yapılacak çok iş var. Ekiplerimiz şimdi üzerinde çalışıyor. Çok geçmeden Pyongyang’a tekrar döneceğim. Singapur’da verilen taahhütlerin kapsadığı her şeyi tanımlamamız gerekiyor” dedi.

Kim, ekonomik yaptırımlar konusunda Şi Çinping’ten yardım istedi

Japon Yomiuri Şimbun gazetesi, Kore liderinin, Haziran ayında Pekin’de yapılan bir toplantıda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’e ülkesine uygulanan ekonomik yaptırımların erken sona ermesi için çalışması yönünde talepte bulunduğunu duyurdu.

Gazetede yer alan habere göre, Kim Çi’ye, ABD-Kuzey Kore zirvesinin başarılı geçmesinin ardından yaptırımların sona ermesi için Çin’in kendilerine yardım etmesini istediğini söyledi. Çi ise, Kim’in talebine bu konuda en fazla çabayı göstereceğini ifade ederek cevap verdi.

Pyongyang ve Seul arasındaki deniz haberleşme kanalı yeniden açıldı

Güney Kore Savunma Bakanlığı, iki ülke gemilerinin iletişim kurması için Pyongyang ve Seul’un deniz haberleşme kanalını bugün yeniden açtıklarını açıkladı.

Bakanlık, batı denizinde bulunan Kuzey Kore devriye botunun bu sabah saat 09.00’da Güney Kore donanmasından gelen bir çağrıya hemen cevap verdiğine dikkat çekerek, deniz haberleşme kanalının 10 yılın ardından ilk defa yeniden açıldığı bilgisini verdi.

Bir bakanlık yetkilisi, alınan bu kararın Kuzey ve Güney Kore’nin 27 Nisan’da vardıkları anlaşmalara uyma noktasında pratik adımlar attıklarını gösterdiğine vurgu yaptı.